«

»

Bob Dylan prodal práva ke svým písním za 200 milionů dolarů

Foto: pixabay

Kdybyste po výhře v loterii zatoužili vlastnit práva k písním některých zpěváků, musíme vám s lítostí oznámit, že na většinu z nich mít nebudete, a to ani v případě, že trefíte nejvyšší možný Eurojackpot. Bob Dylan nedávno prodal práva ke svým písním za 200 milionů dolarů (to je přes 4,2 miliardy korun).

Bob Dylen jde s proudem dalších zpěváků a skupin

Že za výherní výsledky Eurojackpotu si můžete pořídit téměř vše, na co si vzpomenete, o tom není pochyb. Ačkoliv v Eurojackpotu můžete vyhrát až 2,5 miliardy korun, výhra vám nepokryje ani celý nákup práv k písním Boba Dylana. Za ty chtěl dnes už osmdesátiletý zpěvák od společnosti Sony Music Entertainment až 4,2 miliardy korun.  Právě pod tuto velkou společnost patří i nahrávací studio Columbia Records, se kterým Bob Dylan spolupracoval od začátků jeho zářné kariéry. Smlouva za 200 milionů dolarů zahrnuje všechny Dylanova alba od roku 1962 a součástí balíčku je i několik budoucích vydání.

Bob Dylan přitom není jediným umělcem, který práva ke svým písním za tak velkou sumu prodal. Podobné kroky učinili také zpěvák Paul Simon, Neil Young, David Bowie nebo skupiny The Killers nebo Imagine Dragons. Prodej práv velkým nahrávacím společnostem představuje způsob, jak své tvorbě zajistit, aby s ní bylo nakládáno přesně podle umělcova přání, a to i po jeho smrti.

Bob Dylan učinil podobný obchod už podruhé za velmi krátké období

Po výhře v Eurojackpotu na všechna práva k písním vašich umělců nejspíš mít nebudete. Není však vyloučeno, že se na některé z aukcí nemůžete pokusit získat něco, co jako fanda oceníte. Třeba umělcův hrací nástroj. V případě Boba Dylana je to už podruhé, co tak tučnou transakci podstoupil. O něco vyšší částka na jeho kontě přistála už v roce 2020. Při ní práva ke své tvorbě prodal pro změnu společnosti Universal Music, a to za 300 milionů dolarů.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru