«

»

Cenná mince se vydražila za 10 milionů korun

Foto: pixabay

Až vyhrajete v Korunce či v jiné loterii, může se vaším největším koníčkem stát numismatika. Numismatika je nejen oblíbeným koníčkem, nýbrž i vědeckou disciplínou i způsobem, jak investovat. Je to věda o platidlech, která se používala v minulosti a zaměřuje se především na mince. A proč tento koníček spojujeme právě s výhrou v Korunce? Sběratelství mincí není úplně nejlevnější. Zrovna na konci dubna se v česko-slovenském aukčním domě s numismatikou Macho & Chlapovič prodala vzácná mince za více než 10 milionů korun.

Cena dukátu Albrechta z Valdštejna se přitom odhadovala jen na polovinu výsledné ceny

Odborníci přitom minci Albrechta z Valdštejna z roku 1631 přiklepli vyvolávací cenu 5 milionů. O to více je potom překvapilo, že se výsledná cena dukátu vyšplhala na více než dvojnásobek. Vysokou cenu mince, po které můžete pokukovat jen s milionovými výherními výsledky Korunky v kapse, ovlivňuje hned několik faktorů. Dukát je vyrobený ze zlata, má dlouhou historii i pestrý příběh. Po zavraždění Valdštejna v roce 1634 nechal císař Ferdinand II. všechny jeho mince roztavit, a proto se jich zachovalo jen velmi malé množství. Není divu, že zrovna tento dukát byl hlavním tahákem celé aukce. V tento den se toho však vydražilo mnohem více. Celkem zájemci na této akci utratili přes 154 milionů korun, a to už je co říct!

Nic pro ty, kteří na výhru v loterii teprve čekají

Je jasné, že podobné akce, kde miliony létají vzduchem, nejsou nic pro ty, kteří na výhru v Korunce či jiné loterii teprve čekají. Na aukci se dále prodala zkušební ražba dvacetikoruny z roku 1938 za 488 tisíc korun. Pořádný vítr na účtu zájemci způsobily i zlaté a stříbrné medaile s Alexandrem Dubčekem dohromady za 9,7 milionu korun.

Výhra v loterii vás zkrátka zavede do úplně jiných sfér.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru