«

»

Daň z výhry ve Sportce, Eurojackpotu atd. od 2020

Foto: Sazka

Nově zdanění výher ze Sportky, Eurojackpotu, Šťastných 10 a dalších loterií

Od 1. ledna roku 2020 došlo v ČR ke změně v oblasti zdanění loterijních výher, jako je Sportka, Eurojackpot, Šťastných 10 a veškerých dalších, včetně stíracích losů. Zatímco do této doby byli výherci od daně z příjmu osvobozeni, nyní musí nově platit daň 15 %, a to v případě, že výhra přesáhne 1 milion korun.

Překvapivou zajímavostí je, že tato daň se nevypočítává pouze z výhry, která 1 000 000 Kč přesahuje, ale pakliže bude výhra vyšší než onen 1 milion, tak z naprosto celé vyhrané částky.

Uveďme si to na příkladu: Vaše výhra například ve Sportce dosáhne hodnoty přesně 1 milion korun. V takové situaci nemusíte státu na daních odvést vůbec nic. Pokud ale výhra 1 milion přesáhne, byť jen o 1 korunu, zdanění se bude týkat celého milionu. V takovém případě odvedete 15 %, tedy 150 000 Kč z milionu a 15 haléřů z koruny navíc.

Další věcí, na kterou je třeba si dát pozor je, že vklad do číselné loterie nebo losu se od výhry neodečítá. Na druhou stranu je aspoň potěšující, že výhra nad milion ke zdanění se týká vždy pouze jedné jediné samostatné hry, nikoliv součtu několika výher nižších.

Příklad: Pokud si vsadíte ve Sportce předplatné na několik losování dopředu a v každém vyhrajete méně jak 1 milion, daň žádnou platit nebudete, přestože do Sazky přinesete výherní tiket v součtu třeba na 2 miliony. Stejně tak můžete vyhrát v jednom losování rovný 1 milion a k tomu ještě pár korun z doplňkové hry Šance a podobně. Ani na tento případ se žádná daň nevztahuje.

Jak se daň platí? Kdo ji odvede státu?

Nemusíte se bát, že po milionové výhře ve Sportce budete muset vyplňovat daňové přiznání a běžet s ním na finanční úřad. Nový zákon platící od ledna 2020 je totiž nastaven tak, že 15% daň z výher vyšších jak 1 milion odvede státu rovnou provozovatel loterie, tedy v případě Eurojackpotu, Sportky, Šťastných deset apod. přímo Sazka.

Ta vám na váš bankovní účet zkrátka nepošle výhru celou, ale už zdaněnou, tedy dostanete jen 85 % z výhry. Pakliže například vyhrajete 2 miliony, obdržíte 1,7 milionu, přičemž 300 000 Kč odvede Sazka za vás.

Kdo by se chtěl zdanění vyhnout a v oblasti předpokládaných loterijních výher trochu spekulovat, má takovou možnost především u hry Šťastných 10, kde si ji lze předem přesně vypočítat podle koeficientu a výherní tabulky a pokud by mohla převýšit 1 milion korun, raději sázku rozložit na více tiketů s nižším vkladem. U Sportky či Eurojackpotu to ale možné není, neboť výhry se odvíjejí od aktuálních jackpotů a počtu výherců.

5/5 - (3 votes)

4 komentáře

Chci napsat komentář

 1. Žbrluch

  Oligarcha Babiš dostává asi furt málo na dotacích tak se mu musí složit na jeho hnízda ještě i sázejíci. Zoufalé a ubohé a ta jeho trapná ministryně financí to je perla sama o sobě.

  1. Anonym

   Toto se nedá komentovat.Autor příspěvku by měl vyhledat psichologa.

   1. Petr

    Autor má naprostou pravdu a tobě doporučuji vyhledat Pravidla Českého pravopisu

 2. Bambas

  Takový malý příklad. Pracujete a vaše výplata je zdaněna ca 40% (zaměstnanec + odvod zaměstnavatele). Vsadíte si a zdanění sázky je 35%. Vyhrajete něco málo přes milion a následuje další zdanění 15%. Konečně si můžete koupit
  nový automobil a následuje další daň-DPH 21%. Celkem se odvede z různých částek neuvěřitelných 111% !!!!
  Chce se mi zvracet !!!

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru