«

»

Igelitová taška s penězi v hodnotě přes 878 tisíc korun se vydražila za 1,34 milionu korun…

Foto: pexels

Abyste naplno porozuměli umění, naučte se na nic se nevyptávat. Abyste hezky zapadli mezi různé umělecké směry, dělejte jakože nic, a to i v případě, když vám někdo igelitku s penězi chce prodat podstatně dráž, než jaká je její opravdová cena… prostě si ji kupte a na nic se nevyptávejte. Jo a připravte si výhru v Korunce…

Po výhře v Korunce mohou být aukce vaším novým koníčkem

Po tom, co vám na účet přistanou výherní výsledky Korunky, mohou být vaším novým koníčkem aukce, a to přitom nemusíte umění ani zdaleka rozumět. S miliony v kapse snadno zapadnete, ale připravte se na to, že ve jménu umění za různá díla také hodně přeplatíte. To je ale běžné.

Zářným příkladem toho je igelitka plná peněz s názvem 3080 transakcí (později 3081 transakcí), která se v roce 2018 dražila v pražském Obecním domě. Jejím autorem je český umělec s přezdívkou Epos 257. Ten dostal nápad, že obyčejnou igelitku naplní penězi, které předtím vymění s návštěvníky aukce, kteří u vstupu zaplatí poplatek. Akce se rozhodně nezúčastnili všichni návštěvníci aukce, i přesto dokázal Epos 257 v igelitce nashromáždit přes 878 tisíc korun. Peníze pocházely z jeho prostředků, ovšem bankovky byly od návštěvníků, protože je Epos 257 s lidmi vyměňoval. Tedy při placení vstupného si od zákazníka vzal jakoukoliv bankovku, kterou mu nahradil úplně novou bankovkou stejné hodnoty. Došlo tak k transakci, při které se nikdo neobohatil, pouze došlo k výměně staré bankovky za čistou. Až vyhrajete v Korunce, možná se vám hlavou budou honit podobné nápady.

Chtěl poukázat na praní špinavých peněz

Šlo o znázornění „praní špinavých peněz”, na které chtěl Epos 257 mimo jiné poukázat. A protože při výměně došlo k celkem 3080 transakcím, název díla byl jasný. Když si pak igelitku jiný galerista v dražbě koupil, změnil se název díla na 3081 transakcí, když potom tašku s penězi zase někomu prodá, opět se název igelitky s penězi změní na 3082 transakcí. A protože i nápad se cení, výhra v Korunce je před návštěvou aukce, ze které si podobné dílo chcete odnést domů, nezbytností. I když Epos 257 v igelitce nashromáždil bankovky v hodnotě přes 878 tisíc, nakonec dílo i s poplatky stálo přes 1,34 milionu korun, ale proti gustu…

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru