«

»

Jak výhra v loterii zamává s hladinou vašeho štěstí?

Foto: pexels

Až o 100 000 000 korun může být vyšší vaše hladina štěstí, pokud si zahrajete loterii Šťastných 10 a trefíte maximální možný počet čísel (v případě hry Šťastných 10 sázkař sází 1 až 10 čísel, losuje se 20 čísel z celkových 80 možných) a zároveň budete mít vsazeno maximální výši sázky (za jeden sloupeček ve Šťastných 10 lze zaplatit až 200 Kč, dokonce až 400 Kč, pokud budete hrát doplňkovou Královskou hru, která vklad znásobí). Vědci ale upozorňují na to, že výhra v loterii sice vaši hladinu štěstí výrazně nadzvedne, dlouhodobě ji však neudrží a vysvětlují proč.

Člověk je tvor věčně nespokojený

I přesto, že jackpot Sportky se umí vyšplhat mnohem výše, než je hlavní výhra číselné loterijní hry Šťastných 10, existují sázkaři, kteří z různých důvodů hru Šťastných 10 upřednostňují. Ve finále je ale jedno, v jaké loterii vyhrajete. Ačkoliv se velká výhra v loterii může jevit jako koncentrované štěstí, jeho dlouhé trvání vědci nepředpovídají. Na toto téma proběhly mnohé studie, které ukázaly, že v dlouhodobém měřítku nejsou výherci loterie o moc šťastnější než ti, co loterii nevyhráli. Proč?

Výhra v loterii má mnoho nástrah a i ona se po čase omrzí…

Kdybychom pocit štěstí vyjádřili jako křivku, v okamžiku, kdy by se na obrazovce objevily výherní výsledky Šťastných 10, výrazně by tato křivka stoupla. V této výšce by se nějaký čas pohybovala, potom by pozvolna, ale jistě klesala. Stojí za tím mnoho faktorů. Jedním z nich je obyčejné tvrzení, že člověk je tvor věčně nespokojený. Máme tendenci si na dobré věci poměrně rychle zvyknout, a proto se něco i tak velkého, jako je výhra v loterii časem omrzí.

Dalším důvodem je skutečnost, že člověk krytý tlustým finančním polštářem jednoduše zleniví a nemá důvod o věci usilovat, klesá jeho motivace a s ní logicky i pocit radosti a zadostiučinění.

Umíte si vůbec představit, jak těžké je pro miliardáře radovat se z obyčejných maličkostí? Čím víc má a zažije, tím výše nastavuje laťku své spokojenosti a tím těžší je pro něj radovat se z maličkostí.

Co z toho vyplývá? Že ani v případě, že vás výherní výsledky Sportky pořád neoslovují „pane”, není důvod být smutný. Znamená to, že hladina vašeho štěstí je stabilní a žádné výkyvy jí nehrozí.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru