«

»

Když hazard pomáhá

Foto: pexels

Rčení, že nic není černobílé, platí také o hazardu. Na jednu stranu můžeme vidět zničené osudy gamblerů, kteří si neuhlídali své hranice. Na straně druhé prospěšné projekty, které jsou spolufinancovány z peněz z hazardu. Dobrým příkladem jsou také osudy výherců loterie, jimž například výherní výsledky Sportky přinesly tučnou výhru a oni při jejím rozdělování mysleli také na charitu. Je toho však mnohem více.

Ve Finsku mají zvláštní zákon

V souvislosti s loterií o Finsku sázkaři vědí, že to je jedna ze zemí, jež se podílela na vzniku mezinárodní číselné loterijní hry Eurojackpot, do které se Česko zapojilo až v roce 2014. Každý pátek mají Češi možnost utkat se o výherní výsledky Eurojackpotu nejen s Finy, nýbrž i s obyvateli dalších zemí (do Eurojackpotu je zapojeno celkem 18 zemí). S Finskem se v souvislosti s hazardem pojí i další zajímavost. Tou je zákon z roku 1993, který nařizuje, aby část peněz z hazardní kasičky putovala na dobré účely. Mezi nimi můžeme spatřit financování domovů pro důchodce nebo léčebných zařízení pro alkoholiky a gamblery.

Hazard a kultura jdou dohromady

S kulturou by si Sportku spojil jen málokdo. V Británii ale na tohle slyší. Jejich Britské muzeum, které má více jak 250 let, je od nepaměti financováno, kromě jiných zdrojů, také penězi z loterie. Financována tak byla jeho úplně první nejcennější sbírka, kterou muzeu odkázal vědec a sběratel Hans Sloane někdy v 18. století. A jiné to není ani v současnosti. Například kolem roku 2000 pomáhala Národní loterie muzeu zaplatit rozsáhlou rekonstrukci a revitalizaci některých jeho částí.

Díky hazardu mohou být štědré i některé obce…

Výherní Sportka dovoluje vítězům loterie vlastnost, jíž je štědrost. Podobně na tom jsou i některé obce, které si právě díky penězům z hazardu mohou dovolit odměňovat své obyvatele. Řada obcí právě z hazardu vyčleňuje peníze, které vyplácí například mladým rodinám, kterým se v obci narodí dítě. Podobných programů je spousta.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru