«

»

Když má fotografie umělecký podtext a sběratelskou cenu, může se její cena vyšplhat na téměř 300 milionů

Foto: pixabay

Umělecky cenné nemusí být pouze obrazy, nýbrž také fotografie. Dobře si to uvědomoval také americký umělec, fotograf a tvůrce koláží Man Ray, který měl talent na to vytvářet takové fotografie, o které se teď na aukcích zájemci div nepoperou. Přitom je jim jedno, že za ně utratí stovky milionů. I vy můžete po výhře v Extra Rentě takhle šílet.

Snímek s názvem Ingresovy housle se stal nejdražší fotografií v dějinách

Na aukce obecně je nutné chodit s výherními výsledky Extra Renty na bankovním účtu, především pak, když si chcete něco koupit. Díla, která se na nich prodávají, se totiž mohou vyšplhat na více násobek původně odhadované ceny. Stejně tomu bylo také u dražby surrealistické fotografie s názvem Le Violon d’Ingres (Ingresovy housle) od amerického fotografa a umělce Mana Raye, který zemřel už v roce 1976.

Černobílý snímek, který byl vytvořený v roce 1924, zachycuje malířovu přítelkyni Kiki, na jejichž zádech umělec pomocí koláže naznačil housle. Zatímco aukční síň Christie´s očekávala cenu okolo 7 milionů dolarů, výsledná cena se dostala téměř na dvojnásobek. Po souboji dvou vážných zájemců byla nakonec vydražena za 12,4 milionu dolarů (tedy za 291 milionů korun). Vždyť říkáme, že na aukcích byste se bez výhry v Extra Rentě ukazovat moc neměli. Někdy ani ta nemusí stačit!

Umělec měl na podobně žádané fotografie oko

Vzhledem k zájmu o jeho díla lze říct, že měl fotograf Man Ray na fotografie oko. V roce 2007 se při dražbě jeho jiné fotografie s názvem Noire et Blanche (Černá a bílá) strhla podobná mela. Tak třeba si po výhře v Extra Rentě koupíte také nějaké jeho dílo. Abyste rozuměli, jako čerství milionáři se budete muset v umění najít, ať to stojí, co to stojí. Nakupování uměleckých děl totiž patří k oblíbeným činnostem bohatých lidí.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru