«

»

Kniha o Harrym Potterovi se v aukci vydražila za 2,4 mil. korun

Foto: pixabay

Až trefíte výhru v Extra Rentě a na účet vám bude chodit pravidelná výplata 100 tisíc korun měsíčně po dobu 20 let, možná podlehnete kouzlu nákupů v aukcích. Divili byste se, ale pořídit se tam dají i mnohem praktičtější věci, než jsou prošlapané strevíčky Marie Antoinetty nebo bačkory prezidenta Winstona Churchilla. Extra Renta vám může koupit například jeden z prvních výtisků Harryho Pottera. Ani tuto knihu však dětem do knihovny nejspíš nedáte, když váš účet zruinuje o více než 2 miliony korun.

Kniha, kterou nejspíš číst nebudete

V létě tohoto roku se v Anglii konala dražba knihy o Harrym Potterovi. Jednalo se o první díl s názvem Kámen Mudrců, který pocházel z úplně prvního vydání. Kniha vyšla poprvé v roce 1997 v nákladu asi 500 kusů. Většina knih z tohoto vydání byla určena pro knihovny a školy. I to se podepsalo na jejich dnešní vysoké ceně. V té době totiž nikdo nepočítal s tím, že Harry Potter bude bestsellerem s dalším pokračováním a že po celém světě vyvolá naprosté šílenství. Ti, kteří první výtisk mají, si tedy mohou výskat. Stejně jako majitel výtisku, který se prodal toto léto na aukci v Anglii. I přesto, že se původně počítalo, že kniha dosáhne ceny maximálně 30 tisíc liber, finální částka byla více než dvojnásobná. K vysoké ceně přispělo i to, že byl výtisk nepoškozený. Spíše než do knihovny knihu nejmenovaný sběratel umístí do trezoru. S koupí podobné knihy vám mohou pomoct výherní výsledky Extra Renty.

I kniha s chybou může svému majiteli přinést bohatství

Nepoškozený stav dražené věci však není vždy podmínkou pro to, aby se její cena vyšplhala do závratných výšek. Důkazem pro to je jiná kniha o Harrym Potterovi, která byla z prodeje stažena kvůli chybám v tisku. Obsahovala překlep v názvu na přední straně knihy a další chybu v seznamu věcí potřebných pro nástup do Bradavic, ve kterém se omylem dvakrát objevila položka hůlka. S podobnou knihou už se o šťastná čísla Extra Renty pokoušet nemusíte. Díky své výjimečnosti má totiž vysokou sběratelskou hodnotu. Za vyřazenou knihu zaplatila majitelka asi jednu libru, potom jí asi 20 let ležela ve skříni. V roce 2019 knihu prodala v aukci v přepočtu za 800 tisíc korun. Tomu se říká zhodnocení!

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru