«

»

Koupili byste si kolo za milion a půl, kdybyste na něj měli?

Foto: pixabay

Až trefíte výherní výsledky Šťastných 10, Sportky nebo Eurojackpotu, budete si moci kupovat nejen více věcí, nýbrž i podstatně dražší věci. A pokud patříte mezi sportovce tělem i duší, na zakázku si necháte vyrobit i kolo. To vás může stát až 1,5 milionu. Velmi drahá cyklistická kola, po nichž prahnou umělci a významné osobnosti z celého světa, se vyrábí překvapivě u nás v Česku na Vinohradech.

Zakladatelé společnosti Festka na výhru ve Sportce nespoléhali

Když Sportka dlouhodobě nevychází, je lepší poohlédnout se po něčem, co by vám zajistilo pohádkový život i bez šťastných čísel. Na výherní výsledky loterie nespoléhali ani zakladatelé společnosti Festka (Michael Moureček a Ondřej Novotný), která se zabývá výrobou cyklistických kol na zakázku. Její modely jsou co se funkce i vzhledu týče těmi nejlepšími na trhu. Ty nejlevnější začínají na ceně 160 tisíc korun. Mnohem běžnější je však cena 350 tisíc korun. Festka ale vyrábí i kola za miliony. Třeba teď pracuje na zakázce pro Korejce, který si objednal kolo za milion a půl. Kola se pyšní ojedinělými rámy. Jsou zhotovená na míru a kombinují vysokou funkčnost s uměním. Při výrobě kol ve vinohradské firmě pomáhají vesmírné technologie. Do rámů jsou použita grafitová vlákna, která byla původně vytvořena pro satelity. Na ceně kol se odráží i práce umělce. Festka spolupracuje s řadou z nich, kteří své umění místo na plátno přenáší na rámy kol.

Jezdili byste na tak drahém kole?

Otázkou je, zda byste si vůbec troufli, se na tak drahém kole projet. Možná, kdyby byla výhra ve Sportce dostatečně vysoká… Každopádně kolo za milion a půl není jediným kouskem, které vyjelo z vinohradské firmy. V minulosti Festka poslala do světa i kolo s názvem Porcelain. Design kola je inspirovaný křehkým porcelánem. Rám kola ručně pokreslil umělec Michal Bačák. Použil kobaltovou modř a 24karátové zlato. I když kolo vypadá na první pohled jako z porcelánu, jedná se o velmi výkonný model z ultralehkého karbonu. Jeho cena vystoupala na 800 tisíc korun.

A podobně je to s většinou kol, která vzniká pod rukama umělců z vinohradské firmy. Ostatně, až vám Sportka vyjde, zajeďte se tam podívat. Třeba se ve dveřích střetnete s Orlandem Bloomem a jinými celebritami, které si zde také nechávají svá kola vyrobit.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru