«

»

Koupili si sochu na zahradu, až po několika letech zjistili, že má cenu asi 235 milionů korun

Foto: pixabay

Ne všichni se shodnou na tom, jestli sochy zahrady zdobí nebo v nich působí jako laciné kýče. Možná podobné spory vedli také manželé z Anglie, kteří si kvůli událostem minulých let nepřejí být jmenováni. Na zahradě si totiž hýčkali sochu ležící dívky, aniž by věděli, jak se dívka jmenuje, natož pak, že má hodnotu 235 milionů korun. Jednalo se totiž o ztracené dílo italského sochaře Canovy. A pak že je nutné vyhrát v Korunce… někdy se stačí jen pořádně podívat, co skrývá vaše zahrada. Příběh se udál už před dvaceti lety, letos v červenci se však socha bude dražit v londýnské aukční síni Christe’s.

Dvoumetrová socha ležící dívky jim jen tak chátrala na zahradě

Asi před dvaceti lety se nejmenovaní manželé rozhodli pro koupi dvoumetrové sochy ležící dívky a utratili za ni v přepočtu asi 150 tisíc korun. Sochu umístili na své zahradě, aniž by tušili, jakou má cenu. Dívce říkali různě… například spící krasavice, o to víc byli překvapeni, že má ona dívka jméno a s ním také neuvěřitelnou hodnotu. I tak mohou vypadat výherní výsledky Korunky.

O umění se manželé tak trochu zajímali, a proto se na jejich zahradních oslavách čas od času objevil i nějaký ten odborník na umění. Postupem času začali být jejich návštěvy jednotné v tom, že by se v případě sochy mohlo jednat o cenné umělecké dílo. To manželům nedalo a pozvali k sobě domů opravdového odborníka na sochařské umění. Ten nemohl uvěřit vlastním očím, když na jejich zahradě spatřil Ležící Magdalenu od italského umělce Canovy.

Na počátku dvacátých let socha upadla v zapomnění

Sochař Antonio Canova sochu Ležící Magdaleny prodal v roce 1819 za 1 260 liber (dnes je to asi 37 tisíc korun). Potom socha často měnila své majitele. Dlouho se však vědělo, že má velkou hodnotu a cenu. Zub času však způsobil, že na počátku dvacátých let socha upadla v zapomnění, stejně jako její spojitost se slavným autorem. V šedesátých letech se socha dostala do vlastnictví současných majitelů. Ti se teprve v roce 2002 dobrali k jejímu původu i pohádkové hodnotě.

Nyní, to znamená po dalších dvaceti letech, se rozhodli sochu prodat. Dražit se bude už na začátku července, tak uvidíme, jak vysoko se její cena nakonec vyšplhá. Obáváme se však, že výhra v Korunce vám na ni stačit nebude.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru