«

»

Krutá pravda o pravděpodobnosti výhry ve Sportce

Foto: pixabay

Kdo by se díky Sportce nechtěl stát milionářem..

Slyšet nebo vidět, že se ve Sportce dají aktuálně vyhrát desítky či stovky milionů korun, je velice krásné a ještě lepší je si představit jaké by to bylo, kdybychom je vyhráli právě my. Báječný život v luxusu bez práce a starostí, kdo by to ze sázejících nechtěl. Zřejmě každý, kdo do Sportky investuje, o něčem podobném někdy snil. Jenže..

Astronomické jackpoty jsou jedna věc, ale to, jaká je vůbec pravděpodobnost na jejich výhru, je věc druhá a rovnou si můžeme říct, že mizivá. Jakousi útěchou je alespoň fakt, že stát se milionářem můžete už za 20 Kč, což není na dnešní dobu příliš mnoho. Tady ale mluvíme o maximálně 1. pořadí, v němž se nanejvýše ukrývají desítky milionů korun. Kdo míří výše, až k Superjackpotu Sportky, musí do kapsy sáhnout pro 220 korun za plný tiket.

Pravděpodobnost výhry ve Sportce

Dostáváme se k tomu, jakou šanci na výhru milionů ve Sportce máme. Přejdeme tedy rychle páté (1 ku 28), čtvrté (1 ku 516), třetí (1 ku 28 422) a druhé pořadí (1 ku 1 165 318), což je pravděpodobnost na výhru vždy při 1 vsazeném sloupci a dvou tazích, a přejdeme k milionovému 1. pořadí a ještě lákavějšímu Superjackpotu.

Abychom ve Sportce vyhráli  1. místo, stačí nám vsadit 1 sloupec za 20 Kč, musíme ale trefit všech 6 vylosovaných čísel (bez dodatkového). Průměrná výhra za 1. pořadí je přitom asi 15 milionů korun.

Abychom ve Sportce vyhráli Superjackpot, musíme vsadit plný tiket 10 sloupců + Šanci, to vše za 220 Kč. K výhře pak potřebujeme uhodnout nejenom všech 6 čísel, ale ještě poslední číslo z Šance. Průměrná výhra v Superjackpotu činí přibližně 137 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že poslední číslo Šance může být 0 až 9, pravděpodobnost na výhru Superjackpotu je 10x nižší než u “pouhého“ prvního pořadí. Jinými slovy, z 10 sázejících s plným tiketem, kteří vyhrají 1. pořadí, vyhraje v průměru jen 1 šťastlivec ještě hlavní bonus (Superjackpot).

Když si ale vezmeme, že k políčení si na Superjackpot jsme nuceni vsadit si 10 sloupců, pak v porovnání s jedním sloupcem, který nám stačí na 1. pořadí, máme 10x více šancí. Jinými slovy, pravděpodobnost výhry 1. pořadí s jedním vsazeným sloupcem je úplně stejná, jako pravděpodobnost výhry Superjackpotu s deseti sloupci. Jen to zkrátka máte více jak 10x dražší.

Jaká je tedy šance na výhru?

Zjednodušeně řečeno, šanci máte v obou případech 1 ku 7 milionům. Složitěji řečeno je pak situace následující. Že trefíte 1. místo při 1 sloupci je pravděpodobnost 1 : 13 983 816, tedy přibližně 1 ku 14 milionům. Losují se ale tahy dva, čili 1 ku 7 milionům. Že trefíte Superjackpot je potom pravděpodobnost 1 : 139 838 160, tedy přibližně 1x ze 140 milionů. Jenže budete mít plný tiket 10 sloupců, čímž se šance na výhru zvyšuje na 1x ze 14 milionů a při dvou tazích taktéž na 1x ze 7 milionů případů.

Pro lepší představu

Představte si celou Českou republiku s 10 miliony obyvatel, v níž žije 5 milionů mužů a 5 milionů dívek a žen. Jedné z těchto žen bude předán šperk s hodnotou v řádu desítek až stovek milionů korun, což odpovídá 1. pořadí až Superjackpotu Sportky. Vy však nevíte, odkud tato žena je, jak vypadá, jak se jmenuje, prostě vůbec nic. Jisté ale je, že pokud ji zcela náhodně na 1 pokus najdete, šperk bude váš.

Sednete tedy k mapě a náhodně si vyberete libovolné město v ČR. Dojedete do něj a v něm si vyberete náhodnou ulici a na ní náhodný dům, bytovku či panelák. Vyjedete do náhodného patra a na chodbě zazvoníte na náhodný byt. Připadá vám vůbec možné, že by vám mohla přijít otevřít právě vámi hledaná žena s milionovým šperkem? Asi ne. Proto byste možná do žádného cestování neinvestovali ani korunu.

A to si představte, že pravděpodobnost ji najít je 1 ku 5 milionům, kdežto ve Sportce máte šanci na první místa ještě menší 1 ku 7 milionům! Šílená představa. Berte proto Sportku jen jako zábavu a nemějte příliš velká očekávání. Pravdou ale je, že vyjít to může klidně třeba vám. Tak hodně štěstí!

A ještě jedna rada na závěr. Výhodnější, i když dražší, je ve Sportce sázet plný tiket. V něm máte při 10 sloupcích šanci 1 ku 7 milionům na Superjackpot, ale 1 ku 700 000 na 1. pořadí. A tomuto prvnímu místu by skoro odpovídalo, jako by onen milionový šperk nebyl ukryt u jedné ženy kdekoliv v ČR, ale třeba jen v Praze.

5/5 - (5 votes)

2 komentáře

 1. mates

  Dd, co si myslíte o vylosovaných číslech v 32. týdnu 9.8. 2020? Byla tažená 4 schodná čísla, v 1. a 2. tahu. Nejsou opět míčky před tahem označené tukem? Jednou to tady už bylo!!!

  1. 777cz.eu

   Dobrý den,

   nemyslíme si nic, jde čistě o náhodu. Komu by tato stejná čísla podle vás pomohla v I. tahu, když zde bylo nejvyšší trefené 3. pořadí s výhrou 26 776 Kč?

   Přečíst si taktéž můžete tento článek: Neuvěřitelné: V loterii vylosovali 2x stejná čísla za sebou! https://777cz.eu/neuveritelne-v-loterii-vylosovali-2x-stejna-cisla-za-sebou/

   777cz.eu

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru