«

»

Kteří filantropové darovali loni na charitu nejvíce svých peněz?

Foto: pixabay

Když vyhrajete v Eurojackpotu, můžete bez obav přispět na charitu… no co, to totiž milionáři, spíše pak miliardáři dělají. Server Chronicle of Philantrophy každý rok sestavuje žebříček padesáti nejštědřejších boháčů, a proto nechybí ani ten pro rok 2021.

Bill a Melinda Gatesovi přispěli nejvíce v minulém roce, a to v přepočtu 300 miliard korun

Výherní výsledky Eurojackpotu vás možná donutí zamyslet se nad tím, jakou charitu budete nově podporovat. Nejspíš to je osvobozující pocit, když peníze vložíte do něčeho smysluplného. Dnes už bývalí manželé Bill a Melinda Gatesovi by o tom mohli vyprávět. Loni totiž na charitu věnovali 15 miliard dolarů (to je v přepočtu více než 300 miliard korun).

Druhé místo si drží americký podnikatel Michael Bloomberg, který loni daroval 1,5 miliardy dolarů (to je přes 32 miliard korun) na umění, veřejné zdraví, vzdělávání a správu měst po celém světě. Například Jeff Bezos na charitativní účely v minulém roce daroval „jen” 510 milionů dolarů, což mu vysloužilo až deváté místo.

Elon Musk rád daruje inkognito

Že vám někdo na předních příčkách žebříčku chybí? Elona Muska budete na podobných seznamech hledat marně. Ví se o něm, že na charitu loni daroval akcie Tesly v hodnotě 5,74 miliardy dolarů (díky tomu by se dostal ještě před Bloomberga). Musk však s podobnými žebříčky nechce mít nic společného, protože rád daruje pod rouškou anonymity.

Jako další se v žebříčku umístili mimo jiné i tito filantropové:

  • William Ackman a Neri Oxmanová – 1,2 miliardy dolarů,
  • Mark Zuckerberg a Priscilla Chanová – 1,04 miliardy dolarů,
  • Sergey Brin a Nicole Shanahanová – 816 milionů dolarů,
  • Jack Dorsey – 764, 6 milionů dolarů,
  • Denny Sanford – 725 milionů dolarů,
  • Phil a Penny Knightovi – 700 milionů dolarů,
  • Jeff Bezos – 510,7 milionů dolarů,
  • Patrick a Shirley Raynovi – 480 milionů dolarů.

Indického podnikatele Džamšéddžího Tátu dosud nikdo nepřekonal

Ačkoliv se miliardáři snaží, indický podnikatel Džamšéddží Táta nastavil laťku hodně vysoko. Tento podnikatel zemřel už v roce 1904. Během svého života na charitativní účely daroval více než 100 miliard dolarů, tedy částku vyššší než dva biliony korun. Aby se mu dnešní filantropové vyrovnali, budou muset ještě něco přihodit. A co vy po výhře v Eurojackpotu? Na jakou charitu přispějete?

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru