«

»

Ministryně financí chce zdaňování výher nad 100 000 Kč

Foto: pexels

Nově zavedená daň by měla být platná od roku 2020

Ministryně financí Alena Schillerová chce kromě zvýšení daně pro provozovatele hazardu zdanit i výhry nad 100 000 korun, které by státu odváděl sám výherce. Ze své výhry by tedy šťastlivec odevzdal 15 %. Tento návrh Schillerová před několika dny přidala do sazbového balíčku, jenž obsahoval mimo jiné i zvýšení daně na tabákové a alkoholické výrobky, který předala Poslanecké sněmovně na projednání a případné schválení. Pokud bude tato novela zákona schválena, začne platit od roku 2020.

Patnáctiprocentní spotřební daň bude spadat na výherce stíracích losů, Účtenkovky a i na sázkaře Sazky, která provozuje například Sportku, Šťastných 10 a kurzové sázky. Placení se nevyhnou ani online sázkaři, výherci v kasinech, pokeru a na výherních automatech.

K návrhu, jenž má zrušit daňové osvobození výher nad 100 000 korun, se vyjádřil i ředitel komunikace Sazky Václav Friedmann. Ten nevidí důvod, proč by kromě provozovatele měl daň platit i sám výherce. Souhlasí však s rozlišováním nebezpečnosti hazardních her, nechápe ale, proč u nejméně závislého hazardu, do něhož spadají například číselné loterie a stírací losy, má být navyšovací procento daně pro provozovatele vyšší, než pro provozovatele vysoce návykového hazardu jakým jsou výherní automaty.

3/5 - (1 vote)

1 komentář

  1. Finanční úředník

    Zdaněním vysokých výher bude porušena zásada anonymity výherce. Takovéto řešení je hloupost a hrubé porušení zásady anonymity výherce. Daň poputuje jako přiznání na finanční úřad, finanční úředníci se tím budou bavit, pochopitelně to budou výherci především závidět, a bude to, jako kdyby jméno s adresou výherce vytroubili veřejně na náměstí v místě bydliště. Pokud ministryně na svém návrhu bude trvat, a prosadí ho, bylo by opravdu mnohem rozumnější, kdyby daň odvedl sám pořadatel loterie (Sazka) a výherce obdržel vyhranou částku po zdanění – částku z níž už bude daň stržená.. Moc dobře vím, že na na finančním úřadě se nic neutají, bude to dokonce i velká příležitost pro vydírání výherců. Doporučuji to skutečně opravdu zvážit v zájmu ochrany těch budoucích výherců, aby se ze šťastných výherců nestali neštastlivci, osoby, které se stanou předmětem vydírání.

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru