«

»

Na kousek nejvzácnější známky na světě jackpot nepotřebujete

Foto: pixabay

Nestihli jste v červnu online aukci aukčního domu Sotheby´s, na které se prodávala nejdražší známka světa Britská Guyana? A to jen proto, že jste dosud netrefili výhru ve Sportce? Nevadí! Teď máte možnost vlastnit alespoň malinký kousek z ní a žádný jackpot k tomu nepotřebujete.

Zhruba 3 000 korun za kousek známky, který mít budete i nebudete…

Že do aukčních síní se chodí nakupovat převážně tehdy, když vám z kapsy u kalhot čouhají výherní výsledky Sportky, o tom není pochyb. Ne vždy ale potřebujete trefit jackpot. Dokonce i ta nejcennější známka na světě může být vaše, přesněji řečeno jeden virtuální pidi kousek z ní.

165 let stará poštovní známka s názvem Britská Guyana má purpurově růžovou barvu a nesmírnou cenu. Letos v červnu ji v aukci koupil soukromý sběratelský obchod v Londýně, který za ni zaplatil přes 8,3 milonu dolarů. A to ji koupil s výraznou slevou. Předešlý majitel ji v roce 2014 koupil za 9,5 milionu dolaru. Majitel sběratelského obchodu v Londýně tuto známku virtuálně rozčtvrtil a vytvořil z ní asi 80 tisíc kousků. Každý tento kousek je teď na prodej za 134,18 dolaru za kus, což je téměř 3 000 korun. To však pořad není celá známka, sběratelský obchod se totiž rozhodl ponechat si její většinový podíl. Na tento nákup výhru ve Sportce opravdu nepotřebujete. Fyzicky tuto známku tedy nikdy vlastnit nebudete, budete však jejím podílovým majitelem, což o sobě nemůže tvrdit každý.

Známka si prošla mnohým

Kdo by to byl před 165 lety tušil, že z nouze se stane ctnost? Nejvzácnější a nejdražší poštovní známka na světě Britská Guyana vznikla zcela náhodou v jihoamerickém Georgetownu, když došly běžné poštovní známky. Ty byly narychlo nahrazeny právě známkami purpurové barvy, z nichž se do dnešních dní dochovala pouze jedna jediná. Za celou dobu svého života známka vystřídala až 12 majitelů, dokonce i jednoho vraha. Teď můžete její kousek vlastnit také vy. Tento nákup by mohl rozvířit vaši špatnou náladu po tom, co slosování Sportky zase nevyjde.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru