«

»

Newyorská dražba nazvaná Visionary trhla rekord, když vybrala celkem 1,62 miliardy dolarů na charitativní účely

Foto: pixabay

V první polovině listopadu letošního roku se v New Yorku v aukčním domě Christie´s konala dražba sbírky umění spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, který zemřel ve věku 65 let v roce 2018 a v závěti odkázal na to, že výtěžek z této sbírky má putovat na charitu. Ačkoliv se předem čekalo, že budou padat tučné částky, nikdo z pořadatelů aukce si netroufl odhadnout rekord, který skutečně padl. Za předměty, především pak za slavné obrazy, se vybrala částka 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy korun). Podle toho lze soudit, že abyste se podobné dražby zúčastnili a něco si z ní i odnesli, je potřeba napřed trefit Eurojackpot.

Obrazy světových umělců se dražily v miliardách

Pokud byste však čekali, že díky výherním výsledkům Eurojackpotu budete z aukce odcházet o desítky položek těžší, jste na omylu. Je to možné jen v případě, že se budete držet levnějších položek. Nejdráž prodaná položka totiž dokonce převyšovala výšku maximální možné výhry v Eurojackpotu – konkrétně obraz umělce Georgese Seurata s názvem Modelky z roku 1888, který se vydražil za v přepočtu 3,6 miliardy korun včetně poplatků aukční síni.

Pro velký zájem i rozsáhlost sbírky byla dražba rozdělena na dva dny. Celkem se v ní prodalo asi 150 položek a už první den byla pokořena částka 1,5 miliardy dolarů. Kdyby vám to tedy výhra v Eurojackpotu umožnila, mohl být váš například obraz od Vincenta van Gogha, který se vydražil v přepočtu za 2,9 miliardy korun nebo olejomalba od Paula Gaugaina s názvem Mateřství v přepočtu za 2,6 miliardy korun.

Dražba poukázala na to, že i přes krizi je o umění velký zájem

Výstava poukázala mimo jiné na to, že o umění je zájem i přesto, že na světě panuje krize. Movití klienti, kteří chtějí diverzifikovat svůj majetek, dobře vědí, že hodnota většiny uměleckých děl časem roste. A co vy? Uložíte nějaký ten milionek z výhry v Eurojackpotu do umění?

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru