«

»

Nová vlna EET: Jaké účtenky se evidují do EET a kdo evidovat nemusí

Foto: 777cz.eu

Do EET se mohou účtenky registrovat i v papírové podobě

Vydané účtenky musí velkoobchody, maloobchody, hotely, restaurace, podnikatelé a živnostníci evidovat do EET vždy, pokud zákazník platí hotově. Při bezhotovostním placení, tedy při platbě kartou, se účtenky nemusí do EET evidovat, jelikož stát získává informace o platbě jiným způsobem. Podobná pravidla má i státní loterie Účtenovka, která vznikla právě kvůli EET, jelikož pouze paragony vydané po hotovostní platbě lze do loterie zaregistrovat a účastnit se tak soutěže o 21 tisíc cen.

Jestliže bude novela zákona schválena, tak se výjimka o evidenci tržeb do EET bude týkat mobilních nákupů, volání, hazardu, obchodní letecké dopravy, ale také hluchoslepých podnikatelů a nevidomých. Na našem trhu se totiž nenajde žádná pokladna, jež se dá ovládat hlasem. Dále prodeje sladkovodních ryb ve stánku či provozovně pouze s tímto druhem sortimentu, a to od 18. do 24. prosince.

Ti, jichž se novela EET bude týkat, si musí pořídit pokladnu, která evidenci bude zvládat. O slevu na takovouto pokladu ve výší až 5 000 korun si mohou zažádat poplatníci daně z příjmů fyzických osob. Fyzické osoby, jež nejsou plátci DPH, nemají více než 2 zaměstnance a jejich roční tržby nepřekročí 600 000 korun, se dokonce mohou elektronickému evidování vyhnout. Místo toho totiž mohou paragony do EET registrovat v papírové podobě. Pro papírové paragony si fyzické osoby budou chodit na finanční úřady, jelikož Poslanecká sněmovna zamítla návrh o jejich samostatném tisku.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru