«

»

Pekingská loterie o SPZku

Foto: pixabay

Ve světě se uskutečňuje celá řada loterií a rozhodně nejde jen o ty, ve kterých lze trefit slušný jackpot. Na našem webu už jsme psali například o slaninové loterii, v níž, jak už z názvu vypovídá, šlo vyhrát příděl slaniny na několik let. Sluší se podotknout, že k loteriím se jejich organizátoři uchylují nejen pro zábavu, nýbrž i z nutnosti. Asi jako v hlavním městě Číny – Pekingu, kde už v roce 2011 hráli obyvatelé loterii o přidělení SPZky pro jejich nový vůz. Jó zlatá Sportka, v ní lze při nejhorším prohrát sázku. V tom nejlepším pak trefit výherní výsledky Sportky a vybrat její superjackpot.

Státní poznávací značka jako hlavní a jediná výhra loterie

Možná kdyby obyvatelé Pekingu s automobily tolik nešíleli a kdyby pekingské úřady výrazně posílily hromadnou městskou dopravu, žádná loterie o SPZky by se ani konat nemusela. Jenže ono ne! Peking je známý svou žalostnou dopravní situací, kdy se během hlavní špičky v koloně aut hýbete maximálně šnečí rychlostí. V žádném případě nejde jen o dopravní zácpy, nýbrž hlavně o ovzduší. Právě kvůli němu byly pekingské úřady někdy kolem roku 2011 nuceny omezit výdej nových SPZek na něco kolem osmnácti tisíc ročně. Protože je však zájem o ně mnohonásobně vyšší, hraje se v Pekingu o přidělení státní poznávací značky loterie.

Tato netradiční loterie však rozhodně není jediným způsobem boje proti přemnoženým výfukovým plynům. Když se například v Pekingu konaly Letní olympijské hry 2008, mohli jeden den vyjíždět jen majitelé SPZky začínající na sudé číslo, druhý den jen řidiči s SPZkou, která začínala lichým číslem.

Je výhra SPZky vůbec výhrou?

Na závěr nezbývá, než se zamyslet nad otázkou, zda je výhra SPZky v pekingské loterii vůbec výhrou vzhledem k jejich žalostné dopravní situaci. Sice máte automobil, ale v dlouhých kolonách si rychlou jízdu s ním stejně neužijete. Tady by výhru ve Sportce bylo vhodnější použít na pořízení vrtulníku, který by vás z místa A do místa B spolehlivě dopravil.

Možná chcete situaci v zemi shlédnout na vlastní oči. V případě, že trefíte Sportku, může být právě Peking jednou z destinací na vašem dlouhém seznamu.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru