«

»

Radarová loterie ve Švédsku stahuje řidičům nohu z plynu

Foto: pexels

Už od roku 2010 funguje ve švédském Stockholmu zajímavý projekt, který nabádá řidiče, aby jeli pomaleji. Takové pokuty za rychlost totiž peněženku nepotěší, a to zvlášť v případech, kdy výhra v Korunce nepřichází. Švédští řidiči mají větší motivaci dodržovat rychlost, a to kvůli radarové loterii.

Radarová loterie odměňuje ty, kteří jezdí předpisově

Výherní výsledky Korunky nejsou rozhodně jediné výsledky loterie, které dokážou potěšit. Své o tom ví švédští řidiči, respektive ti řidiči, kteří dodržují rychlost. Už od roku 2010 ve Stockholmu funguje zajímavý projekt, který by se dal přímo nazvat radarovou loterií. Ta funguje na jednoduchém principu – peníze z pokut za rychlost putují do zvláštního loterijního fondu a mohou je vyhrát ti, kteří rychlost dodržují. To je rozhodně zajímavý způsob, jak odměnit řidiče, kteří jezdí ohleduplně, nemyslíte? Výhra může mít i jinou podobu, než je ta v Korunce. Ačkoliv odměny radarové loterie určitě nebudou nijak zvlášť vysoké, pár stovek nebo tisícovek do kapsy jen za to, že děláte, co dělat máte, rozhodně zlepší náladu.

Radarová loterie vznikla ze soutěže automobilky Volkswagen

Když výhra v Korunce ne a ne přijít, radovat se můžete i z jiných věcí, například z bezpečnějších silnic. Vyprávět by o tom mohli policisté ve Stockholmu, kteří od spuštění loterie ve městě vybrali o dost méně pokut za rychlost. Přitom projekt nepřišel z jejich hlavy, nýbrž vyšel z nápadu Kevina Richardsona, který se zúčastnil soutěže automobilky Volkswagen, která hledala nápady, připomínky a tipy, jak zlepšit bezpečnost na silnici.

Odborníci nejen ze Stockholmu, který radarovou loterii hodnotili a zkoumali, potvrzují, že kladná motivace řidičů opravdu funguje. A pokládají si otázku, jestli by něco takového nemělo začít fungovat také ohledně zdravého životního stylu. V takovém případě by nějakým způsobem byli odměňováni ti, kteří žijí zdravě.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru