«

»

Svůj počítač ze studentských let prodal za 11 milionů korun

Foto: pixabay

11 milionů korun by vám snad mohla přinést výhra v Korunce… za stejnou sumu možná vydražíte věc z vašich studentských let. Přesně to se totiž podařilo Američanovi Johnovi Moranovi, který jako jeden z mála vlastnil první osobní počítač společnosti Apple – Apple I, který byl vyrobený v roce 1976.

Velmi dobrá investice z 80. let

Ačkoliv není první počítač od Applu nijak výkonný, je unikátní a na sběratelské aukci v Kalifornii získal cenovku 11 milionů korun. Mít výherní výsledky Korunky v kapse, možná si tento kousek odnesete domů právě vy. Jeho původní vlastník John Moran jej koupil v 80. letech, kdy se počítač začal objevovat v obchodech  a stál něco přes 666 dolarů (tedy 14 700 Kč). John ho koupil s drobnou slevou od svého profesora matematiky. Protože se jedná o vůbec první počítač, který vznikl pod rukama Steva Jobse a Steva Wozniaka, sběratelé by vám za něj utrhli ruce a není vyloučeno, že v budoucnu jeho cena ještě poroste.

Na světě už není ani desítka takových počítačů

Prošvihli jste tuto dražbu? Jen klid, ještě pořád máte šanci utratit výhru v Korunce právě za historický Apple I. Ale už více neotálejte. I když Steve Jobs a Steve Wozniak vyrobili asi 200 takových počítačů, prý už se jich zachovalo ani ne 10 kusů a není jisté, v jakém jsou stavu. Na cenu 11 milionů se Moranův počítač vyšplhal především díky tomu, že byl stále funkční a v perfektním stavu, což se o všech sběratelských kouscích v dražbě říct nedá.

Ale nebojte se, i kdyby se v dražbě ani časem nic neobjevilo, určitě dostanete nápad, za co utratit Korunka výhru. A přitom nemusíte chodit daleko, protože ceny Apple produktů opravdu nepatří k těm nejnižším. Třeba teď koupený nejnovější model bude za několik desítek let historicky cenný podobně jako Moranův Apple I.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru