«

»

Tutovka – loterijní hra se stíracími losy o milion

Foto: Český rozhlas

Sportka zdaleka není jedinou loterijní hrou na světě. Už pod pláštěm Sazky je jich nespočet a co teprve další společnosti. Dá se však říct, že Sportka patří k nejznámějším, a kdyby se někdy v budoucnu přestala hrát, určitě by se na ni nezapomnělo. Stejně jako na loterijní hru Tutovka, která se u nás hrála mezi lety 1992 až 1996. Měla spoustu výrazných prvků, díky kterým na ni zkrátka nejde zapomenout.

V 90. letech sázkaři „ujížděli” na losech

I teď si řada lidí koupí los, ať už pro sebe, nebo pro své blízké k narozeninám či svátku. Ale co se výhry týče, většina by si spíš za 20 Kč vsadila sloupeček Sportky. Jednoznačně proto, že výsledky Sportky mohou přinést větší výhru. Mezi léty 1992 až 1996 tomu bylo jinak. Většina Čechů tehdy propadla mánii stíracích losů a v rámci doprovodného televizního pořadu k nim – Tutovka jich za tu dobu skoupila až čtvrt miliardy!

O Tutovce…

Pro účast v loterii Tutovka si stačilo koupit stírací los (stál 10 Kč, později 20 Kč). Po jeho setření se hráči dozvěděli, jestli rovnou vyhrávají nějaké peníze, nebo jsou pozváni do televizního studia, kde si svou výhru mohou vytočit na kole štěstí. Pořadem provázel Přemek Podlaha a nechyběla v něm ani „bába Tutovka” v podání Valerie Kaplanové. Ta loterijní hře propůjčila tvář v televizních reklamách, a proto byla se soutěží neodmyslitelně spjatá. Loterijní soutěž Tutovka tehdy fungovala pod záštitou České televize i České spořitelny a celý koncept soutěže i televizního pořadu vymyslel Miloslav Zapletal (někdejší ředitel Miss České republiky)

Věděli jste, že…

  • Tutovka patřila společnosti Sazka, která na ni měla patent? Potom, co se přestala hrát a Tutovka maličko upadla v zapomnění a dlouho se nevyužívala, dostala na hru zálusk Fortuna a žádala o vymazání patentu, aby mohla koncept hry použít pro sebe. I přes delší předchozí nezájem o Tutovku se však Sazka této loterie nechtěla vzdát, přece jenom měla v tomto projektu spoustu peněz.
  • Na pořad Tutovka, který vysílala Česká Televize v roce 1994, zareagovala TV Nova podobnou soutěží s názvem Bingo. Neměla ale valný úspěch, protože později vyšel najevo podvod.
5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru