«

»

Umělá inteligence vytvořila obraz, který se následně vydražil za téměř 10 milionů korun

Foto: pixabay

S výhrou v Korunce v kapse se také vy můžete sem tam objevit na nějaké té světové aukci. Koupit přitom můžete leccos – střevíčkem Marie Antoinetty počínaje, figurkou Pepka námořníka konče… a třeba si můžete koupit obraz, který podle zadaného algoritmu vytvořila umělá inteligence. Kdybyste hádali, že zrovna na tomto zboží ušetříte, jste na omylu. Jeden takový se v říjnu roku 2018 prodal za neuvěřitelných 9,8 milionu korun. S tak vysokou částkou se přitom vůbec nepočítalo.

Když nebudete vědět, kam cpát peníze

Výherní výsledky Korunky z vás mohou udělat boháče a vy najednou nebudete vědět, kam s penězi. To vám potom nezbude nic jiného, než svou peněženku provětrat na aukci, kde se můžete s kupci přetahovat o obraz, který ani nevznikl pod rukama vyhlášeného umělce. O tom, že prodat se dá leccos, svědčí aukce obrazu, který vytvořla umělá inteligence a který se prodal za nečekaných 9,8 milionu korun.

Když se v aukční síni Christie´s v New Yorku na podzim roku 2018 objevil obraz s názvem Portrét Edmonda Belamyho, odhadci mu nedávali příliš šancí na rekord, kterého později dosáhl. Cenu původně tipovali na maximálně čtvrt milionu. To se ale pořádně sekli, protože o obraz, který vytvořila umělecká skupina Obvious za pomocí umělé inteligence, byl obrovský zájem. Obraz vznikl díky algoritmu a datového souboru, který skýtal až 15 tisíc portrétů namalovaných mezi 14. a 20. stoletím. Portrét vyobrazuje francouzského zavalitého gentlemana, jenž má rozmazanou tvář. Zajímavý je i dolní pravý roh obrazu, kde je algoritmový podpis. Dali byste za něco takového 10 melounů, kdybyste vyhráli v Korunce?

O obraz se strhla mela a nakonec jej vyhrál anonymní kupec, který přihazoval po telefonu

O obraz se nicméně strhla mela. Každý ze zájemců už jej viděl viset na své zdi. Nakonec vyhrál kupec, který se ani neráčil zúčastnit se aukce osobně, nýbrž přihazoval po telefonu. Výhra v Korunce či jiné loterii i vám umožní takhle zabít nudu všedního dne.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru