«

»

Venezuela vymaže až šest nul ze svých bankovek!

Foto: pixabay

Venezuela se už letos v srpnu chystá odstranit nuly ze své národní měny bolívaru, aby ulehčila každodenním transakcím. Vtipná na tom je skutečnost, že ony nuly navíc na bankovky vytiskla teprve letos na jaře. Ještě nedávno se tak mohl turista ve Venezuele, neznalý místních poměrů, cítit jako milionář s bankovkou v hodnotě jednoho milionu bolívarů v kapse. Maximálně do doby, než zjistil, že má akorát tak na autobus. Proto je lepší opatřit si šestimístnou sumu v loterii Eurojackpot.

Ani šestimístné číslo není zárukou bohatství

U výherních výsledků Eurojackpotu obecně platí, čím více nul, tím lépe, a to vám jich Eurojackpot může přinést až 9! Toto pravidlo však není univerzální, o čemž svědčí venezuelská měna bolívar. Letos na jaře zavedla venezuelská centrální banka tři nové druhy bankovek, a to kvůli hyperinflaci, která zemí cloumá. Zatímco před touto změnou byla nejvyšší hodnota bankovky 50 000 bolívarů, po změně v březnu tohoto roku Venezuelané nosili v peněženkách bankovky v hodnotě 200 000, 500 000 a 1 000 000 bolívarů. Že by však byli nějak bohatí, to se říct nedá. Ve skutečnosti představuje 1 milion bolívarů jen pár drobných (v té době asi 11 korun). Za to si ve Venezuele koupíte například kilo rajčata. Jenže kvůli velkému počtu nul na bankovkách byly jednoduché transakce příliš komplikované i pro kalkulačku. Nákupy se kvůli toho musely například dělit na více částí, a proto se centrální banka rozhodla poměrně nedávno natisknuté nuly z bankovek odstranit. Stane se tak letos v srpnu.

Kabelka z bankovek bolívaru

Výhru v Eurojackpotu byste ve venezuelské měně rozhodně přijmout nechtěli nejspíš i proto, že byste se nedopočítali. Tato měna je tak nestabilní, že pro běžné fungování používají místní americký dolar. Bankovky bolívaru si nechávají jen pro zaplacení hromadné dopravy nebo z nich vyrábějí nejrůznější věci. Například venezuelský rodák Richard Segovia vyrábí z bezcenných bankovek kabelky. Je o ně velký zájem. Na každou spotřebuje okolo 1000 bankovek bolívaru v celkové hodnotě asi 10 korun. Kabelku ale prodává za v přepočtu 300 Kč. No nekupte to! Koneckonců kdo říká, že se po výhře v Eurojackpotu musíte zaměřit už jen na drahé kousky?

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru