«

»

Víte, jak to mají Finové s hazardem?

Foto: pexels

Hrajete Sportku, Eurojackpot či jinou loterii? Tak to vás potom možná zajímá, jak to s loteriemi mají jinde ve světě. Říká se: „jiný kraj, jiný mrav” a něco na tom je. Představte si, že ohledně hazardu panují ve Finsku zcela jiná pravidla než u nás. Zatímco u nás je nejznámější loterií Sportka, ve Finsku milují sázky na Pesäpallo, což je sport podobný baseballu. Dále sází nejčastěji na hokej nebo třeba lyžování. Mají však i klasické číselné loterie podobné těm našim. Koneckonců na výsledky Eurojackpotu se zatajeným dechem čekají i Finové. Ony zajímavosti mají ale teprve přijít. Co je jiného na finském hazardu?

Monopol na hazard

Hazard je ve Finsku velmi oblíbený i přesto, že je silně regulovaný. V zemi funguje tak zvaný monopol na hazard a do roku 2017 v zemi fungovaly tři monopolní společnosti. Po roce 2017 se tyto sloučily do jediné zvané Veikkaus, která má pod palcem všechny typy hazardu v zemi. Cílem tohoto netradičního uspořádání je omezit nežádoucí dopady hazardu na minimum. I přes menší svobodu však Finové hazard milují a zdá se, že je stávající monopol v sázení nijak neomezuje. Průměrná týdenní prosázená částka byla podle průzkumu stanovena na 14 euro.

Ale nemyslete si, že díky monopolu se Finové nepotýkají s běžnými riziky hazardu, k nimž bezesporu patří závislost na hazardu. I ve Finsku existují lidé, kteří hazardu propadli. Částečně utěšující může být skutečnost, že jde část peněz z hazardu na dobré účely – pomáhá důchodcům i duševně nemocným. Část peněz jde paradoxně i na léčbu závislosti na hazardních hrách. Peníze z hazardu se odklánějí na charitativní účely již od roku 1993.

Nosní sprej proti gamblerství testují rovněž ve Finsku

Pokud chcete hrát Sportku, Eurojackpot nebo jinou loterijní hru a zároveň se bojíte, abyste hazardu náhodou nepropadli, budeme vás snad brzo moci odkázat na nosní sprej proti gamblerství, který zaručí, že si při hře zachováte potřebný odstup a hazardu nepodlehnete. Účinnou látkou spreje je naloxon. Látka je výjimečná tím, že umí zabránit opiátům, aby se dostaly k receptorům v mozku. Opiáty mají na mozek stejný účinek jako návykové hraní hazardních her. Ovlivňují stejné mozkové procesy a tady vidí vědci obrovský potenciál. Velmi jednoduše řečeno má tento nosní sprej zablokovat určité procesy v mozku a tím připravit hráče o omamný pocit ze hry, který závislý hráč časem prohlubuje a posiluje.

Sprej se testuje ve Finsku a pokud se vše podaří, budeme moci na hazard pohlížet z o něco lepšího úhlu.

4.7/5 - (3 votes)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru