«

»

Zdanění loterijních výher v ČR a v jiných zemích

Foto: pixabay

Newyorčanům daně seberou asi půlku vyhraných peněz, co u nás?

Vyhrát hromady peněz v loterii je snem snad všech hráčů, kteří se rozhodnou si aspoň jednou vsadit. Platí se ale v případě, že skutečně budete mít takové štěstí, z vaší výhry nějaké daně?

Ať už se stanete vítězem milionů korun díky Sportce, Šťastných 10, Eurojackpotu anebo jiné loterijní hře či stíracím losům, bude vám vyplacena úplně celá výherní částka. V České republice se totiž výhry nedaní. Stejně na tom jsou i ostatní evropské země. Existují ale různé výjimky, jako například v Itálii, kde společnost SuperEnalotto zdaní 12 procenty kteroukoliv výhru vyšší než 500 Eur (cca 12,5 tisíce korun). Na výhry nižší než 500 eur se dvanáctiprocentní daň nevztahuje.

Velká Británie, Austrálie a Nový Zéland taktéž nedaní výhercům jejich výherní částky. Kanada je na tom zrovna tak, ale jen tehdy, jestliže jste si vsadili a vyhráli v tamní loterii. Pokud jste si ale v Kanadě vsadili americkou loterii Powerball, tak vám výhra zdaněna bude.  Ve všech zemích USA vám daně seberou až 37 %, což je federální daň, z vašich vyhraných peněz. Některé americké státy mají i další daně jako státní daň anebo obecní daň.

Příklad: Jestliže v New Yorku vyhrajete 1 milion dolarů, tak vám bude částka snížena o 37 % (federální daň), dále o zhruba 8,82 % (státní daň) a ještě o 3,876 % (obecní daň). V New Yorku vám tedy daně seberou z výhry cca polovinu!

Zdanění loterijních výher v ČR a v jiných zemích
5 (100%) 1 hlasy

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru