«

»

Bílé ponožky zesnulého rabína se na internetové aukci vydražily za 12 000 dolarů

Foto: Pixabay

Neobvyklým způsobem, jak utratit výhru ve Sportce, je koupit si ponožky dávno zesnulého rabína. Že nacenit a prodat lze úplně všechno, o tom svědčí nedávný internetový prodej, jehož předmětem byly asi metr dlouhé bílé ponožky, které nosí rabíni. Konkrétně tyhle nosil zesnulý velkorabín Joel Teitelbaum, který je v chasidské komunitě považován za „celebritu”. Rabín zemřel už v roce 1979 a tak se na aukční ceně samozřejmě podepisuje i stáří předmětu. Zatímco běžní boháči na aukcích kupují luxusní vozy nebo předměty slavných herců a zpěváků, movití Chasidé prahnou po předmětech svých náboženských ikon. Na podobných aukcích je k mání nejen jejich oblečení, nýbrž i modlitební knížky a další předměty, které často využívali během svých náboženských rituálů.

Aukce začínala na 99 centech

Při aukci, na kterou byste potřebovali dorazit s výherními výsledky Sportky, abyste si z ní také něco odnesli, se dražily asi metr dlouhé bílé ponožky slavného rabína, který zemřel v roce 1979. Ty byly odkázány jeho pobočníkovi a následně putovaly ještě do dalších rukou. Jakkoliv se může zdát, že se za tu dobu jeho pravé ponožky ztratily a byly nahrazeny totožným, leč novějším kouskem, byla pravost ponožek prý stoprocentně ověřena. Jejich cena v aukci začínala na 99 centech, ale vyšplhala se až do výše 11 600 dolarů (zhruba 260 tisíc korun). Movitý kupec si nepřál být jmenován. Nicméně se nechal slyšet, že ponožky bude dokonce nosit, a to při velmi speciálních okolnostech.

Nejen investice, ale také náboženský smysl

Pro zájemce je podobná koupě nejen investicí. Danou věc může později dál v podobných aukcích prodávat a je možné, že stářím její hodnota povyroste. Pro daného kupujícího má však věc také velký náboženský smysl. Ateisté nejspíš nepochopí, ale je to něco podobného, jako když se movitý fanoušek Elvise Presleyho snaží trumfnout všechny v aukci a získat kytaru zpěváka jen a jen pro sebe, ať to stojí, co to stojí. Koneckonců i to je někdy k nepochopení… zvlášť, když výhra ve Sportce nevychází.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru