«

»

Dolarová bankovka s nominální hodnotou 10 000 dolarů se v aukci vydražila za 480 tisíc dolarů (zhruba za 11 milionů korun)

Foto: Pixabay

Výhra v Eurojackpotu z vás možná udělá sběratele vzácných mincí a bankovek. V tomto případě pak nebudete chybět u dražby velmi vzácné dolarové bankovky z roku 1934 s nominální hodnotou 10 tisíc dolarů. Za tu zájemce neváhal zaplatit 480 tisíc dolarů (zhruba tedy 11 milionů korun).

Bankovka, která nenese portrét prezidenta

Historická bankovka s nominální hodnotou 10 tisíc korun, která byla vydána v roce 1934 Federálním rezervním systémem, je zvláštností hned z několika úhlů pohledu. Zaprvé je vytisknuta na výjimečně kvalitním papíru. Dále neobsahuje portrét prezidenta, jak je u amerických bankovek zvykem, nýbrž je na ní zobrazen ministr financí Salmon P. Chase. Do třetice Muzeum amerických financí přihazuje fakt, že právě tato bankovka byla bankovkou s historicky nejvyšší nominální hodnotou, která kdy obíhala v USA. No nedejte pak za ni téměř všechny výherní výsledky Eurojackpotu!

V minulosti existovala bankovka s ještě vyšší nominální hodnotou, ale nebyla určena pro běžné platby

Vyhrát v Eurojackpotu, možná se začnete vzdělávat v oblasti bankovek z celého světa a možná při tom narazíte i na informaci, že v historii přece jen existovalo něco vyššího, než je nedávno dražená bankovka s nominální hodnotou 10 000 dolarů. Byla to bankovka s hodnotou 100 000 dolarů, která vyobrazovala 28. prezidenta Spojených států a politika Woodrowa Wilsona. Tato bankovka však nebyla určena pro běžné transakce, nýbrž sloužila jen k převodu finančních prostředků mezi federálními rezervními bankami. Od roku 1969 je nejvyšší bankovkou v Americe ta s hodnotou 100 dolarů.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru