«

»

Dvě keramické nádoby koupil muž ve vetešnictví zhruba za pětistovku, v aukci je později prodal za 1,6 milionu

Foto: Pixabay

Výhra ve Šťastných 10 k vám ne a ne dorazit? Přilepšit rodinnému rozpočtu můžete i tím, že se dál budete v klidu věnovat tomu, co vás baví… například nakupováním v obchodech s použitými věcmi. Alespoň nejmenovanému muži z Londýna to vyneslo v přepočtu 1,6 milionu korun. To je dost velká suma na to, že ani nevíte, co kupujete. Dvě keramické nádoby, které byly na první pohled velice pěkné, se později ukázaly být i velmi cenné a pocházející z období dynastie Čching. Jejich kupec může být rád, že na jejich původ přišel dříve, než je dal někomu darem.

Nádoby kupoval jen z rozmaru a tudíž nečekal, že z něj udělají milionáře

Zná to asi každý, aniž by na účtu musel mít výherní výsledky Šťastných 10. Nakupování je pro některé jako droga. A zatímco někdo nakupuje oblečení, jiný sbírá keramiku. Je to i případ muže z Anglie, který si nepřál být jmenován. Nicméně ten v jednom obchůdku s použitými věcmi koupil dvě keramické nádoby v ceně asi 20 liber za obě (v přepočtu asi 550 Kč). Vázy na sobě měly bohaté porcelánové zdobení vyobrazující květy chryzantém a lotosové listy. Jednoduše se muži jen líbily a netušil, co později díky své pozornosti a zasvěcení do oboru objeví. Když si nádoby později doma v klidu a se zalíbením prohlížel, objevil na jejich dnu nápis Čchien-lung. Leckdo by tohle přehlédl, jenže muž patřil mezi vášnivé sběratele keramiky a ohledně té měl hodně načteno. V tu chvíli správně tušil, že Čchien-lung byl sám císař dynastie Čchien a že ony nádoby mají velkou hodnotu.

Nejspíš by si je sám rád ponechal, ale sumě za ně neodolal

Toto zjištění muže popohnalo k odborníkům, kteří jeho domněnku potvrdili. Možná by si nádoby jako vášnivý sběratel sám rád nechal, ale jejich hodnota ho přesvědčila k tomu, aby je nabídl jinému vášnivému sběrateli. V londýnské aukci Rosebery byly v úterý 16. května tohoto roku prodány za neuvěřitelných 1,6 milionu korun. To je dost na to, že muže stály jenom pětistovku. Miliony můžete najít i vy, třeba v loterii Šťastných 10!

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru