«

»

Na dně Jihočínského moře se našla hromada vzácného porcelánu z dynastie Ming

Foto: Pixabay

Patříte mezi vášnivé sběratele vzácného porcelánu a na účtu vám leží výhra z Eurojackpotu? Potom si ji ještě chvíli šetřete, protože loni na podzim byly na dně Jihočínského moře objeveny dva vraky s velmi vzácným nákladem. Zatímco jedna loď vezla keramiku a tyče z tomelového dřeva, ta druhá byla plně naložena bohatě zdobeným porcelánem z dynastie Ming. Lodě podle odborníků pochází z období 1488 až 1521. Až se poklad vyzvedne, nejspíš půjde do prodeje a pak budou na aukcích létat miliony…

Nalezení vraků svědčí o čilém obchodním ruchu v té době

Výherní výsledky Eurojackpotu můžete utratit za cokoliv. Třeba přispějete týmu historiků, kteří budou mít na starosti opatrné vyzvedávání porcelánového pokladu. A třeba si počkáte na to, až se vzácné kusy dostanou do prodeje. Pro představu se v roce 2016 prodal zdobený hrneček z dynastie Ming v přepočtu za 100 milionů korun. A to je tedy částka! Nelze přesně určit, kolik porcelánových misek, hrníčků a talířků na dně leží a v jakém jsou stavu. Odborníci jsou však v odhadech velmi troufalí. Bude to prý stát za to. Nalezení vraků je pro historiky událostí, protože ukazují, jak se obchodní ruch v té době činil. A protože vyzvednout porcelán z dávného století není jen tak, bude tato akce rozdělena do několika fází. Ta první se uskuteční už toto léto a jedná se o mapovací prohlídku. Při ní odborníci zjistí, jakými způsoby bude možné poklad vyzvednout.

Výhra ve loterii vám dovolí snídat ve velkém stylu

A když trefíte Eurojackpot v jeho plné kondici, klidně si budete moci dovolit koupit celý set porcelánového nádobí z dynastie Ming. Ten je velice ceněný a sem tam se po kusech objeví v aukci. Teď ho na dně Jihočínského moře leží mraky, a tak lze předpokládat, že alespoň nějaká jeho část půjde do aukce a vy si budete moci koupit nejen hrneček, ale i talířek k němu do setu. No není báječné být miliardářem a snídat z porcelánu z dynastie Ming?

 

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru