«

»

Nechtěné prezidentské letadlo se konečně prodalo zhruba za dvě miliardy

Foto: Pixabay

Až vyhrajete ve Sportce, možná vám také bude vrásky na čele dělat neprodejné letadlo. Mexický prezident Andrés Manuel Lopéz Obrador za luxusním strojem neviděl pouze nevyužívaný kus plechu, nýbrž ho měl jako symbol slibu svému lidu. Tomu během své volební kampaně slíbil, že do Boeingu 787 Dreamliner koupeného v roce 2012 za vlády Felipeho Calderóna nikdy nevkročí a namísto toho jej prodá. To se ale ukázalo být poměrně těžkým oříškem. Nikdo totiž stroj nechtěl a náklady na jeho údržbu a úschovu extrémně rostly. Teď už je konečně po všem – letadlo putovalo do Tádžikistánu, kde ho bude využívat vláda. Prodalo se za dvě miliardy korun, které teď přitečou do mexického státního rozpočtu.

Letadlo šlo do prodeje už na začátku prosince 2018

Luxusní stroj koupila vláda Felipeho Calderóna už v roce 2012 a k pobouření Mexičanů i opozice za něj utratila 218 milionů dolarů (dnes v přepočtu  4,7 miliardy korun). Letadlo, jež oplývalo luxusním vybavením, pak používala i Calderónova nástupnická vláda s prezidentem Enriquem Peňa Nietem v čele. Současný prezident Lopéz Obrador ale řekl dost a svým lidem ve své volební kampani slíbil, že se předraženého a zbytečného stroje zbaví. Už 2. prosince roku 2018 prodejní inzerát hlásal, že je luxusní prezidentské letadlo k mání… nikdo ho ale nechtěl. Dokonce šlo do tomboly, ale vlastnit takovéto letadlo, to si může dovolit leda tak majitel výherních výsledků Sportky. Obyčejný smrtelník by horko těžko zaplatit jeho hangárování, natož pak jeho provoz. Nicméně šlo by s ním pořádat luxusní lety pro movitou klientelu, ale zkrátka se tohoto nápadu nikdo neujal.

S velkým úsilím a za poloviční cenu se letadlo konečně prodalo

Co by výhercům Sportky současný mexický prezident doporučil? Nikdy, ale opravdu nikdy si nekupujte luxusní soukromé letadlo… horko těžko se ho pak budete zbavovat. Něco o tom ví, prodej letadla, se kterým svázal jeden ze svých hlavních volebních slibů, trval tři a půl roku! Konečně ale našlo uplatnění. Z kalifornského hangáru, kde bylo doteď uschováno,  mohlo letadlo letět do Tádžikistánu, kde za něj současná vláda zaplatila 92 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy korun). Mexický prezident si tedy může oddychnout, protože se zbavil černého Petra.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru