«

»

Nově se mohou danit už výhry z loterií nad 50 tisíc korun!

Foto: Pixabay

V rámci konsolidačního balíčku vláda navrhuje různé úspory a nit nenechala suchou ani v sázkařské oblasti. Zde vláda navrhuje nejen zvýšení sazby daně pro provozovatele vybraných hazardních her z 23 % na 30 %, nýbrž i danění příjmů z tombol a hazardních her, které překročily hranici 50 tisíc korun (dříve byly výhry do milionu od daně osvobozeny). Danění výher 15% daní bylo zavedeno v roce 2020, týkalo se však jen výher nad 1 milion korun. Kdyby návrh prošel, výhry ve Sportce a v jiných loteriích už by nemusely být pro výherce tolik atraktivní jako dosud.

Nově se mají výhry danit už v částce nad 50 tisíc korun

Pokud sázkaři vynesly výherní výsledky Sportky výhru v řádech desetitisíců nebo statisíců, mohl se výherce těšit nejen z obohacení svého rozpočtu, nýbrž i z faktu, že svou výhru nemusí danit. Výhra do milionu a rovný milion se nedanil. Vše, co převýšilo tuto hranici, byť by to byly jen drobné, přikleplo výhře 15% zdanění. I nad tím už se však vznáší duch minulosti. Pokud totiž projde návrh, který vláda v rámci zeštíhlení státního schodku navrhuje, budou výherci danit každou výhru nad 50 tisíc korun. A to už se dotkne více hráčů, na něž se ve Sportce nebo v jiné loterii nebo tombole usměje štěstí. Pokud by návrh prošel, může nově stát počítat se zhruba 900 miliony ročně pro státní kasu. Zatímco u her typu Sportka nebo Eurojackpot odvede 15% daň z výhry rovnou Sazka, v případě kurzovních sázek si hráči budou muset podat daňové přiznání a v něm daň odvést (stejně jako doteď, ale s tím rozdílem, že do něj zahrnou všechny příjmy z tipů nad 50 tisíc korun).

Z 23 % na 30 % u vybraných hazardních her

V základech se otřásá i dosavadní 23% daňová sazba, která se aktuálně uplatňuje u živých her (karty, kostky), kurzových sázek, binga, dostihů, tombol a turnajů (poker), kterou vláda hodlá zvýšit na 30 %. I to by 18podle mluvčího společnosti Tipsport Václava Sochora mohlo naklonit dosavadní tipaře k tomu, aby sázeli na nelegálním trhu, kde jim budou nabídnuty výhodnější kurzy.

Kdyby návrh prošel, jednalo by se o podobný razantní krok, jakým byl ten z roku 2020.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru