«

»

Po výhře v loterii se můžete stát odborníkem na genderovou vyváženost bankovek z celého světa

Foto: Pixabay

Víte, kolik žen figuruje na českých bankovkách a kolik je jich na bankovkách cizí měny? Že jste nad tím ještě nikdy nepřemýšleli? Možná je to proto, že z vás výhra ve Sportce dosud neudělala milionáře a zkrátka nemáte čas řešit blbosti. Než se tak povede a vy si tento fakt budete moci sami na vlastní dotyk a pohled ověřit, máme pro vás studii, která se genderové vyváženosti na bankovkách věnovala. Spíše než o studii se jedná o takový projekt, který řešili lidé jihoafrického e-shopu Ubuy.

Česko na tom v zastoupení žen na bankovkách není nejlépe ale ani nejhůře ze všech

Výherní výsledky Sportky vám dovolí mít u sebe hotovost v každé světové měně. Ta se vám bude hodit zejména v případě, že budete mít soukromé letadlo, a tak budete jednou nohou doma a tou druhou neustále někde ve světě. Pak si možná všimnete, kolik žen je vyobrazeno na bankovkách z celého světa a jestli je to genderově vyvážené. Česko má spisovatelku Boženu Němcovou na pětistovce a pěvkyni Emu Destinnovou na dvoutisícovce. Na stovce je pak vyobrazený Karel IV., na dvoustovce Jan Amos Komenský, na tisícovce František Palacký a na pětitisícovce je Tomáš Garrigue Masaryk. Zdaleka na tom tedy nejsme tak špatně jako třeba Rusko, Spojené státy, KLDR, Čína, JAR nebo Indie. Tyto země žádnou ženu na bankovkách nemají. Nutno podotknout, že na bankovce euro žádné osoby vyobrazené nejsou, a tak se berou v potaz jen ty, které vyobrazují osoby.

Australské bankovky jsou na tom z hlediska genderového zastoupení nejlépe

Výhra ve Sportce vám otevře dveře do mnohých zemí, třeba i do Austrálie. Teprve tam si budete moci všimnout, že co se genderového zastoupení týče, jsou na tom australské bankovky nejlépe – až pět z devíti vyobrazených osob tam tvoří ženy. Švédsko má pak ženu na čtyřech svých bankovkách a stejně tak to má i Skotsko. Dánsko pak má ženu na třech svých bankovkách. My jsme tedy až po těchto zemích. Stejně jako Česko jsou na tom i další země, mimo jiné například i Kanada, Kolumbie, Norsko, Nový Zéland, Filipíny, Argentina nebo Izrael.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru