«

»

První vydání knihy o Harrym Potterovi se v aukci vydražilo za 69 tisíc dolarů (zhruba 1,5 milionu korun)

Foto: Pixabay

Výhra ve Šťastných 10 se může ukrývat i ve vaší knihovně. Třeba i vy vlastníte vzácnou kopii oblíbené knihy jako jedna nejmenovaná Skotka, která ji v roce 1997 koupila úplně náhodou. Řeč je o prvním vydání knihy Harry Potter a Kámen mudrců v originální verzi, které se nedávno v aukci vydražilo za 69 tisíc dolarů (zhruba 1,5 milionu korun).

Knihu Skotka koupila ještě v době, kdy Harry Potter nebyl slavný  

Právě tento kus pochází z prvního vydání knih o malém čarodějovi, které skýtalo asi jen 200 kusů. Těmto knihám dokonce ještě chyběl přebal, který měly další po této sérii vydané knihy. Nejmenovaná Skotka ho koupila v roce 1997 v jednom knihkupectví, dokonce ve slevovém koši. V té době ještě nikdo neznal jméno Harry Potter. Žena však tušila, o jaký příběh se jedná. Úplně náhodou totiž někde v časopise četla příběh o J. K. Rowlingové a jejím novém příběhu. Knížku tedy koupila a dobře si pamatuje, jak si ji její děti na střídačku četly před spaním. Pak ji však zastrčila mezi ostatní knihy ve své knihovně. Konkrétně úplně náhodou po celá ta dlouhá léta přebývala ve skříni pod schody. Tedy na místě, kde bydlel i mladý kouzelník Harry Potter u své tety a svého strýce Dursleových. No není tohle kouzelná náhoda?

Po vzácném kousku začaly pátrat až děti

Že by se vám právě v přístěnku pod schody tísnila výhra ve Sportce? Možné je všechno. Právě děti této ženy v poslední době přišly na to, že mohou vlastnit jedno z velmi ceněných prvních vydání Harryho Pottera. A měly pravdu! Aukční cenu nahoru vyhnal i fakt, že je kniha velmi zachovalá. Podle odborníků aukčního domu jsou případní zájemci na toto velmi hákliví. Obvykle se k nim do aukce dostala jiná první vydání knihy ve velmi ošuntělém stavu. To je sice zářnou ukázkou toho, jaký šrumec Harry Potter v dobách své největší slávy způsobil, že si jej lidé půjčovali, četli ve vlaku a pod školními lavicemi, cenu aukční položky to však snižuje.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru