«

»

Romány Jane Austenové se v aukci prodaly za 181 600 liber

Foto: Pixabay

Koncem minulého roku se na aukci v anglickém Cirencesteru objevily prvotiny Jane Austenové a byl o ně velký zájem. Na to, že byly původně zakoupeny za 5000 liber se jejich konečná cena vyšplhala opravdu vysoko, a to na 181 600 liber (přes 4,8 milionu korun). Koupili byste si nějakou, kdyby vám na účtu svítila výhra ve Šťastných 10?

Knihy od jednoho majitele se prodávaly jednotlivě

Výherní výsledky Šťastných 10 vám mohou pořídit celou sbírku knih Jane Austenové z let 1811 až 1816. Jednu takovou jste si mohli koupit na aukci v Cirencesteru, kde bylo pět prvotin Jane Austenové k dispozici. Do aukce je dala dcera soukromého sběratele, který je měl ve své sbírce už od 70. let. Tehdy za ně zaplatil asi 5000 liber (téměř 134 tisíc korun). Už to je poměrně dost velká suma na knihy, že? V případě takto starých a velmi zachovalých knih se však dalo očekávat, že jejich cena ještě poroste. Dohromady se prodaly za 181 600 liber, k prodeji ale byly nabídnuty jednotlivě. Nejdražší a nejcennější knihou z pěti nabízených byl román Rozum a cit, který byl poprvé publikován v roce 1811 (anonymně) a bylo ho vytištěno méně než 1000 výtisků. I to určilo jeho cenu na 92 000 liber. Další v pořadí byl román Pýcha a předsudek, který vyšel o dva roky později a v nedávné aukci se jeho cena vyšplhala na 62 000 liber. Román Emma od Jane Austenové, který byl dokončen v roce 1816 vyšel kupujícího na 12 800 liber. Mansfield Park se prodal za 8 400 liber a poslední nabízená kniha s názvem Opatství Northanger vyšla nového zájemce na 6400 liber.

Svazky si rozdělili čtyři kupci

Výhra ve Šťastných 10 vám tedy klidně může pořídit knihy za téměř pět milionů. Knihy Jane Austenové, které byly předmětem nedávné aukce, putovaly do rukou celkem čtyř zájemců. Po dlouhé době tedy nebudou sdílet společnou polici.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru