«

»

Thajská letecká společnost Airways prodává svou flotilu letadel A380

Foto: Pixabay

Možná, že až trefíte Eurojackpot, začnete bezhlavě projíždět aukce. Poté možná narazíte na informaci, že thajská letecká společnost Airways prodává všechna svá letadla A380 a vyzývá vážné zájemce o cenovou nabídku. Jednou z podmínek je složení vratné zálohy ve výši 50 000 dolarů (zhruba něco přes milion korun). To je dost málo na to, že jedno takové letadlo mělo kdysi katalogovou cenu 450 milionů dolarů (přes 10 miliard korun).

Letadla jsou problémová kvůli své velikosti a neobratnosti

Jen těžko by někdo výherní výsledky Eurojackpotu vyplýtval na masivním čtyřmotorovém dvoupatrovém proudovém letadle A380. To by musel být blázen, protože budoucnost těchto strojů nevidí nejen thajská letecká společnost, nýbrž všichni ti, kteří vědí, proti čemu všemu tyto moderní a spolehlivé stroje v poslední době stojí. Ačkoliv nejsou Airbusy v thajské nabídce nijak staré – každému stroji je určitě méně než 20 let, jsou v dnešním provozu spíše přítěží. A tak byste si na sebe tímto nákupem ušili bič. Dnes všechny letecké společnosti přechází spíše k menším a mnohem flexibilnějším letadlům. A nebudete se mýlit v úvahách, že těžkou ránu těmto strojům, které mají kapacitu více než 500 cestujících, zasadila doba covidová. A i přesto, že se vytíženost těchto strojů od té doby zlepšila o 50 %, na čísla před covidem zkrátka nemají. A tak, ačkoliv jsou letadla A380 stále považována za velmi oblíbené stroje pro komerční lety, je s nimi nejspíš amen. Svědčí o tom i finální rozhodnutí společnosti Airbus, která už takový stroj vyrábět nebude a definitivně svou výrobní linku přestavěla pro parametry menších a flexibilnějších letadel.

Některé společnosti letadla prodávají, jiné je kombinují s menšími

Výhra v Eurojackpotu vám možná koupí letenky do moderního letadla A380, ve kterém si mimo jiné, budete-li cestovat s Emirates, můžete dát drink u velmi luxusního nápojového baru. Právě společnost Emirates byla hlavním odběratelem těchto letadel a jejich interiéry přizpůsobovala své náročné klientele na míru. Ať už to ale bylo jakkoliv, stroje A380 už své nejlepší časy zažily. Největším problémem se pro ně stalo to, co se kdysi považovalo za jejich hlavní plus – velikost. Letecké společnosti zkrátka mají problém zaplnit tak velké letadlo, a to se tak stává velice nákladným. V návaznosti na to jej některé společnosti daly do úschovy a slíbily, že je opět zařadí do provozu, to se ale v některých případech vůbec nestalo. Podle posledních informací dodala společnost Airbus za posledních 14 let asi 251 strojů A380. Z toho v provozu je doteď 154 kusů a téměř 80 z nich je v současné době v uložišti. To znamená, že se za posledních 30 dní vůbec ani nehnuly, natož aby letěly. Zdá se, že osud těchto velikánů je zpečetěn. Tak co, nechtěli byste alespoň jedno letadlo po výhře v Eurojackpotu zachránit před jeho smutným osudem? V jeho útrobách byste pak mohli vybudovat třeba netradiční hotel… protože letět s ním, to by chtělo další výhru v Eurojackpotu!

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru