«

»

Tradiční španělská loterie rozdělila výhry v celkové hodnotě přes 2,8 miliardy dolarů

Foto: Pixabay

Španělská loterie, která je často označována jako „El Gordo”, ale jejím skutečným názvem je „Lotería de Navidad”, se losovala i v roce 2023. Tradičně 22. prosince svým výhercům rozdala jackpot ve výši přes 2,8 miliardy dolarů. Šťastná čísla pro hlavní výhry byla 88008 a stejně tak tradičně je zazpívaly děti ze školy San Ildefonso v Madridu. Neví se, kolik výherců přesně si tato výherní čísla vytáhlo, ale ví se, že každý výherce s těmito čísly se mohl radovat z částky 440 000 dolarů (přes 9,8 milionu korun). Vylosována byla také celá řada nižších výher a všechny dohromady pak tvořily objemný jackpot. Co se objemu sázek a celkového jackpotu týče, nemá superjackpot Sportky proti El Gordo šanci. I tak byl ten letošní ohromný – na Štědrý den se ve Sportce hrálo o 158 milionů!

Losování španělské loterie je považováno za začátek vánočních svátků

Výherní výsledky Sportky mohly někomu udělat radost právě o těchto Vánocích. Tradiční loterijní šílenství nabíralo na síle ve Španělsku, kde se už od roku 1812 hraje loterie „El Gordo”.  Tento název poukazuje na hlavní výhry v loterii a zažil se natolik, že je jím velmi často, a to i v médiích označována daná loterie. U loterijních kanceláří se doslova tvořily fronty, a to i přesto, že lístky na tuto vánoční loterii se dají ve Španělsku koupit už od léta. Herní tiket pro tuto loterii stojí 200 eur (necelých 5000 Kč) a hlavní výhrou je 4 000 000 eur. Protože však nejde o zanedbatelnou částku, lze si zakoupit jen jednu desetinu tiketu. A právě o tak zvané „desátky” je mezi lidmi velký zájem. Los je rozdělen na deset částí s totožným číslem. Sdílení tohoto losu mezi rodinou, přáteli a kolegy učinilo z hraní loterie velmi společenskou událost. Ještě větší popularitu si loterie získala hlavně v době španělské hospodářské krize před 11 lety, kdy výhry v této loterii lidem dávaly šanci na lepší život.

Loterie je považována za nejbohatší na světě

Loterie Sportka a jiné hry od Sazky si s vánoční španělskou loterií nezadají ani v dlouhověkosti. „El Gordo” se hraje už od roku 1812. Ve světě je považována za jednu z nejbohatších loterií. Kupodivu však není nejstarší, ale až druhou nejstarší loterií ve světě. Nejstarší a dosud hranou loterií je holandská loterie Staatsloterij, která byla založena v roce 1726.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru