«

»

V Botswaně byl nalezený v pořadí už sedmý největší diamant na světě

Foto: Pixabay

Svět je opět o jeden obrovský diamant bohatší, respektive lidská společnost, ještě konkrétněji ti, kteří si jej buď budou moci dovolit, nebo za jeho nález inkasují nemalé peníze. Tak co říkáte, napadlo by vás po výhře v Eurojackpotu pokukovat právě po diamantu?

Za nálezem stojí kanadská těžařská firma

Najít diamant, který by vás stál výherní výsledky Eurojackpotu, není jen tak. Svědčí o tom i skutečnost, že těch, které lze zařadit mezi velké, se našlo zatím sedm kusů. Jeden z nich poměrně nedávno a může za to kanadská těžařská firma Lucara Diamond. Ne, že by podobně velké diamanty pod povrchem země už došly nebo jich bylo tak málo. Problém je spíše v tom, že většina z nich je těžkou technikou rozdrcena dříve, než je spatří světlo světa. Každopádně tento kousek měl štěstí, protože právě firma Lucara Diamonds hodně investuje do jiných a o dost šetrnějších způsobů těžby. Pomocí techniky, která se velmi podobá rentgenu, firma dokáže najít diamanty vážící více jak 100 karátů o dost dříve, než zemina projde procesem drcení.

Hmotností přesahuje tisíc karátů

Výhra v Eurojackpotu vám dovolí ozdobit se diamanty podle libosti. Třeba šperk, který si po výhře koupíte, bude obsahovat kousíček nově nalezeného diamantu, který měří 8,22 × 4,28 × 3,42 centimetru a hmotností přesahuje tisíc karátů. Navíc se tento diamant může pyšnit kategorií Type IIA, kam spadají bílé a často až čiré drahokamy a na trhu se po nich vždy jen zapráší. Vítěz mezi sedmi největšími nalezenými drahokamy – Cullinan Diamond, který vážil 3106 karátů, byl objevený už v roce 1905 v Jižní Africe. Další podobný gigant (vážící alespoň 1000 karátů) se našel až po 110 letech – v roce 2015.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru