«

»

Vášnivý hledač pokladů a historik v jednom našel 1000 let staré šperky a mince

Foto: Pixabay

Nikdy nevíte, kdy se na vás usměje štěstí a vy vyhrajete třeba ve Sportce. Kdy se na něj štěstí posadí, to netušil ani mladý historik z Nizozemska Lorenzo Ruijter (27). Ten žádnou loterii nesázel, ale už od svých deseti let vlastní detektor kovu, se kterým toužil najít bájný poklad. Kdo by řekl, že se mu právě toto podaří o sedmnáct let později? Tak dlouhé čekání se vyplatilo, našel totiž poklad starý téměř 1000 let, konkrétně šperky z roku 1050.

Poklad patří nálezci, on jej však zapůjčil muzeu

Výherní výsledky Sportky můžete trefit v neděli, ve středu nebo v pátek, tedy ve dny, kdy se losují. Konkrétní datum vám ale nepovíme. Ani vášnivý hledač pokladů a historik v jednom Lorenzo Ruijter nevěděl, kdy na nějaký poklad narazí. Stalo se to už v roce 2021, kdy v holandském městečku Hoogwoud našel čtyři zlaté náušnice, dva zlaté náramky a 39  stříbrných mincí. Ihned, jak poklad objevil, mu bylo jasné, že je to něco cenného. Ačkoliv je sám historikem, odhalení původu těchto šperků přenechal svým kolegům z archeologického muzea. Ti poklad zkoumali dva roky. Přesně tuto dobu musel Lorenzo svůj nález tajit. Řekl o něm jen svým nejbližším. Teprve o dva roky později se ukázalo, že poklad byl v městečku Hoogwoud zakopán někdy kolem roku 1250, kdy v této oblasti hořela válka mezi regiony. Je jasné, že ten, kdo poklad před téměř tisíci lety schoval, se k němu už nevrátil. Podle nizozemských zákonů poklad patří nálezci, ten však není lakomý a klidně jej zapůjčil muzeu, aby si jej mohla prohlédnout veřejnost.

Už v době zakopání měl poklad vysokou hodnotu

Až vám výhra ve Sportce vynese miliony, můžete si v aukcích nakupovat hledači nalezené poklady a bude vám jedno, že stojí majlant. Ostatně ani poklad, který Lorenzo našel, nebyl v době svého ukrytí žádnou cetkou. Odborníci se shodují na tom, že už tehdy měl vysokou hodnotu a byl starý 200 let. Podle stáří nejnovějších mincí v nálezu historici odhadli, že byl poklad zakopán kolem roku 1250. Šperky i mince však mohly vzniknout už o dvě stě let dříve.

 

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru