«

»

Vorvaň uhynul kvůli ambry za 14 milionů. Výtěžek půjde na pomoc potřebným

Foto: Pixabay

Těsně předtím, než začalo léto, vyvrhly vlny na pláž kanárského ostrova La Palma třináctimetrového vorvaně. O jeho příběhu by se nepsalo, kdyby jeho smrt neměla raritní příčinu, a to devítikilovou ambru v ceně 14 milionů korun. No nechtěli byste právě takovou částku vyhrát ve Šťastných 10?

Velryba nezvládla ambru vyvrhnout, a ta jí způsobila zánět střev

O ambře jsme vám na Sedmičkách už několikrát psali. Najít ji na pláži je kolikrát lepší, než trefit Šťastných 10 výherní výsledky. Jeden kilogram této zvláštní substance se totiž pohybuje v ceně kolem 1,5 milionu korun. Devítikilová ambra by tak mohla vynést pořádný balík. Je jen otázkou, kde tyto peníze nakonec skončí, zda na radnici nebo zda připadnou univerzitě, která vedla pitvu vorvaně. Většina těch, co mohou do věci mluvit, však hlasuje pro to, aby šel veškerý výtěžek prodeje na pomoc potřebným. To znamená těm, které na ostrovech v roce 2021 těžce poznamenal výbuch sopky. Kytovci to sice už nijak nepomůže, ale alespoň takhle uhynul pro dobrou věc. Pitva ukázala, že ambra byla natolik velká, že začala velrybě utlačovat vnitřní orgány. Způsobila zánět a taky znemožnila velrybě přijímat dostatečné množství potravy. Kytovec vážil až o deset tun méně, než je pro tento druh obvyklé.

Ambra se tvoří u jedné ze stovky velryb

A proč je nález ambry na pláži podobný výhře ve Šťastných 10? Jednoduše proto, že je extrémně vzácná. Netvoří se totiž v těle každého vorvaně. Produkuje ji jeden ze sta kusů. Běžné je, že ambru kytovec po čase vyvrhne ve větší či menší velikosti. Vorvaň, kterého moře vyplavilo v květnu letošního roku měl ale smůlu.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru