«

»

Vyvolávací cena kalhot mrtvého rabína mohla být 3200 dolarů, kdyby z aukce nakonec nesešlo…

Foto: Pixabay

Po výhře ve Sportce si možná sami odzkoušíte, že v aukci lze pořídit leccos. Třeba i kalhoty po mrtvém rabínovi. Ty se měly prodávat už v březnu a vyvolávací cena byla nějakých 3200 dolarů (v přepočtu 68 tisíc korun). Pak ale byly z nabídky staženy. Někteří ortodoxní vůdci a prodejci židovských předmětů byli proti této aukci. Jako důvod uvedli, že prodej kalhot po uznávaném a milovaném rabínovi není košer. Pro přirovnání uvedli příklad, že by se na aukci prodávala papežova ponožka… také by to křesťané mohli vnímat jako něco neuctivého.

Na pohřeb rabína přišlo půl milionu jeho stoupenců

Rabín Chaim Kanievsky zemřel v úctyhodném věku 94 let a na jeho pohřeb v Izraeli dorazilo přes půl milionu jeho stoupenců. Možná i to je důvod k tomu, aby někdo za jeho kalhoty utratil poměrně velkou část výherních výsledků Sportky. Kdo tak chtěl učinit, má ale smůlu. Kalhoty byly z aukce staženy dříve, než se vůbec uskutečnila. Odborníci, kteří na prodeji jeho kalhot neviděli nic divného a patří mezi ně i vnuk samotného rabína, věřili, že vyvolávací cena 3200 dolarů bude mnohonásobně překonána. Kalhoty prý rabín, který je znám i jako „ministr Tóry”, nosil velmi často. Možná, kdyby šlo o jinou část oblečení, než jsou kalhoty, přistupovalo by se k celé aukci maličko jinak.

Někteří lidé jsou znepokojeni komercializací lidí, kteří jsou uctíváni

Výhru ve Sportce však můžete za podobné svaté a vzácné předměty klidně utratit, jen to asi nebudou ony rabínovy kalhoty. Existuje velmi specifický trh s předměty, které vlastnili uctívaní rabíni. Na něm jsou k dispozici jejich kidušové poháry nebo doplňky k modlitebním šátkům a tak podobně. Prostřednictvím tohoto trhu byly například prodány i náboženské texty, které vlastnil a komentoval rabín Kanievsky. Obchod se uskutečnil ještě za jeho života v roce 2019 a vynesl tisíce dolarů. Prodej jeho kalhot se ale ukázal jako dost hloupý nápad a to i přesto, že by vynesly hromadu peněz. Jak je vidět, prodat lze opravdu všechno!

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru