«

»

Vzácná bankovka v hodnotě 500 liber by se mohla v aukci prodat za 22 tisíc liber

foto: pixabay

Aukce, která se v anglickém aukčním domě Noonans uskuteční 1. a 2. března (to znamená dnes a zítra), by mohla vzácnou bankovku v hodnotě 500 liber proměnit v bankovku až za 22 tisíc liber (v přepočtu 589 tisíc korun). Alespoň takové jsou odhady těch, kteří aukci připravují. Mít takovou v peněžence, nejspíš vám jsou výherní výsledky Sportky ukradené.

Bankovku činí vzácnou hned více faktorů

Bankovka pochází z pobočky Bank of England v Leedsu a je teprve druhou v historii, která šla takhle do prodeje. Bankovky jsou takhle cenné, protože ty v hodnotě 500 liber byly vydány pouze na třech místech Anglie, a to na pobočkách banky v Londýně, Leedsu a Liverpoolu. Bankovka, o kterou se zájemci budou moci poprat během dneška a zítřka, pochází z Leedsu. Je podepsaná Kennethem O Peppiattem, který byl v době jejího vydání hlavním pokladníkem banky v Anglii. Mít jednu takovou ve své sbírce, to je jako proměnit svá šťastná čísla ve výhru ve Sportce.

Bankovka nese datum 1936

Odborníci, kteří k aukci této bankovky vyjádřili své názory, jsou přesvědčeni, že jde o fantastickou bankovku a její výslednou cenu odhadují na 18 tisíc až 22 tisíc liber. To je v přepočtu až 589 tisíc korun. A to je dost na to, že její platební hodnota byla v době její platnosti mnohonásobně nižší. Pořadatelé aukce proto očekávají, že se o bankovku budou přetahovat sběratelé z celého světa. Nestává se totiž často, že by se podobné kousky na aukcích objevovaly. V tomto případě se jedná teprve o druhou takovou bankovku, kterou někdo vypustil ze své soukromé sbírky a prostřednictvím aukce ji nabídl jiným zájemcům. A co vy? Poohlédnete se po nějakých cenných bankovkách po tom, co vyhrajete ve Sportce?

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru