«

»

Za svitavský poklad dostane jeho nálezce 560 tisíc korun

Foto: Pixabay

8. července 2020 potkalo nálezce z obce Vysoká u Jevíčka na Svitavsku velké štěstí podobné výhře ve Sportce. V zemi rozryté divokou zvěří našel staré mince a bylo jich čím dál tím více. Proto ihned kontaktoval archeologické oddělení Regionálního muzea v Litomyšli, aby se na poklad přišli podívat. Odborníci spolu s nálezcem nakonec ze země vytáhli celkem 7099 historických mincí. Teď Pardubický kraj schválil odměnu pro nálezce, která činí 560 tisíc korun.

Odměna není nálezným v pravém slova smyslu

Výherní výsledky Sportky nemusí být někdy tak štědré, jako je teď Pardubický kraj k nálezci, který na Svitavsku před téměř třemi lety našel vzácné mince. Jak se později ukázalo, šlo o mince převážně z konce 16. století a z 60. let 17. století. Nejstarší mince pocházejí z let 1431 až 1434, nejmladší pak z roku 1671. Odborníci odhadují, že v době, kdy mince platily, si za ně mohl člověk pořídit velmi slušný život. Slušně si přilepší i jejich nálezce, kterému Pardubický kraj vyplatí odměnu 560 tisíc korun. Odměna však není nálezným v pravém slova smyslu. Běžně by se nálezné těchto mincí vypočítalo jako hodnota drahých kovů. To by bylo ale velmi málo na to, jak cenný nález pro muzeum to je. Proto se Pardubický kraj rozhodl přiklonit ke kulturně historické hodnotě nálezu a nálezci chce vyplatit 560 tisíc korun.

Poklad bude součástí Regionálního muzea v Litomyšli

Na poklad se může nálezce chodit dívat a svým vnukům může vyprávět, že právě on při procházce mince našel. Mince se totiž stanou součástí sbírek Regionálního muzea v Litomyšli. O mincích také brzy vznikne kniha, která přiblíží jejich původ. I tu si nálezce nejspíš milerád koupí nebo ji od muzea dostane darem. Právě díky němu může muzeum takhle cenný poklad vystavovat. A co vy? Chtěli byste spíše vyhrát ve Sportce, nebo ve stejné částce najít poklad?

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru