«

»

400 let bylo považováno za ztracené, ale v nedávné aukci se plátno Petera Paula Rubense prodalo za 55 milionů

Foto: Pixabay

Představte si, že máte z výhry ve Šťastných 10 k dispozici 55 milionů korun… potom si můžete koupit opravdový skvost mezi uměleckými díly – obraz Petera Paula Rubense s názvem Kristus na kříži. Dílo je mimo jiné speciální i tím, že bylo čtyři století považováno za ztracené.

Úplně náhodou jej objevil dražitel před prodejem domu

Výherní výsledky Šťastných 10 můžete celé utratit za obraz, který byl 400 let uchován před zraky veřejnosti a u vás může zůstat až do vaší smrti. To byste ale v této loterii museli vyhrát krásných 55 milionů korun. Právě za tolik byl v neděli 30. listopadu 2025 prodán obraz zobrazující ukřižovaného Ježíše Krista. Jeho cesta pod aukční kladívko přitom nebyla vůbec jednoduchá. Už jen fakt, že obraz, který vznikl v roce 1613, dlouhých 400 let nikdo neviděl, svědčí o jeho výjimečnosti. O obrazu tohoto umělce se vědělo jen díky poznámkám a snahám dalších umělců o napodobení tohoto díla. Objeven byl obraz v září 2024 při obyčejné prohlídce domu před dražbou. Objevil jej dražitel Jean-Pierre Osenat a už z prvního pohledu na toto dílo mu běhal mráz po zádech. V umění se vyznal a během své kariéry narazil na mnoho významných děl… ale že by právě on našel obraz, který se před světem ukrýval dlouhých 400 let?

Cesta pod dražební kladívko také nebyla jednoduchá

Výhra ve Šťastných 10 možná způsobí, že se váš život začne ubírat takovým směrem, že vám na zdi doma bude viset velkolepé dílo z roku 1613. Jenže jak už to tak v uměleckém světě bývá, nestačí dílo jen objevit. Klidně může jít o padělek. Vždyť díla umělce Rubense s vyobrazením Ježíše Krista často malovali i jeho žáci. Jenže Osenat začal být posedlý tím, že toto je originál. A měl pravdu. Pravost díla potvrdil Rubensův výbor v Belgii pojmenovaný Rubenarium.

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru