«

»

Finále španělské loterie El Gordo se letos poprvé konalo bez obecenstva

Foto: Youtube

Koupit si alespoň jediný kupon loterie El Gordo je pro Španěly před Vánoci stejně důležité, jako ozdobit stromeček či zajistit sváteční menu. Vánoční loterie El Gordo, která vznikla v roce 1762, je ve Španělsku významnou společenskou událostí. Letos 22. prosince se poprvé od dob jejího vzniku losovalo bez obecenstva. Kvůli koronavirovým opatřením mohli Španělé sledovat losování pouze skrz televizní obrazovky.

Obecenstvo chybělo, losovalo se však tradičně

Až na chybějící obecenstvo probíhala loterie El Gordo tak, jak je u ní zvykem. Losovalo se v madridské opeře. Vylosovaná výherní čísla tradičně oznamovaly děti z madridské školy. Jako každý rok se mezi sázkaře rozdělila obrovská suma peněz – letos to bylo 2,4 miliardy eur (to je v přepočtu přes 63 miliard korun). Loterie El Gordo je oblíbená právě díky velké pravděpodobnosti výhry. Je nastavená tak, aby si co nejvíce sázkařů mohlo užít výhru. Loterie El Gordo také patří k největším, co se konečné sumy rozdaných peněz týče. Ačkoliv se rozdalo přes 63 miliard korun, jednotlivci mohli vyhrát maximálně něco přes 10 milionů korun. I to je ale slušná výhra, ze které by jásali i sázkaři Sportky.

I přesto, že si před Vánoci Sportku, Eurojackpot nebo jakoukoliv jinou loterii vsadí velká spousta lidí, loterie El Gordo nemá ve světě obdoby.

Sázka do „tlouštíka” jako týmová práce

Loterii El Gordo se mezi Španěly přezdívá také „tlouštík”. Toto označení však spíše než celou loterii vystihuje její obrovský jackpot rozdaný mezi sázející.  Losy do této loterie jsou vydávány s velkým předstihem. Jeden los má cenu 200 eur, avšak protože ne každý by si takový los mohl dovolit, dělí se tyto losy ještě na deset dílů, tak zvaných kuponů. Právě na jeden kupon lze vyhrát hlavní výhru ve výši maximálně 10,5 milionu korun. Často Španělé kupují losy dohromady s rodinou, s kolegy v práci nebo s přáteli. Dříve šel výtěžek z loterie na charitativní účely, dnes jde do státní kasy a financuje se z něj školství, zdravotnictví nebo sociální služby.

A co vy? Pokoušeli  jste se před Vánoci o výherní výsledky nějaké loterie?

Ohodnoťte post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru