Ne vždy musíte vyhrát v Eurojackpotu, abyste zbohatli. Někdy stačí mít štěstí při nákupu na první pohled bezcenných uměleckých děl. A někdy vám k tomuto štěstí dopomohou vaše znalosti kolem umělecké tvorby, jako se to stalo právě v případě obchodníka s uměním Allena Treibitze.
Obraz koupil, přestože jeho malířku neznal
Výherní výsledky Eurojackpotu pořád nikde? Možná, že pro zbohatnutí musíte zapátrat v jiných vodách. Třeba se poohlédnout po zapomenutých obrazech a jiných uměleckých dílech. Obchodník s uměním Allen Treibitz si toto dobře uvědomuje. Nedávno se mu takhle podařilo oprášit slávu jednoho dlouho zapomenutého obrazu kanadské malířky Emily Car. Obraz koupil z půdy domu v Hamptons za pouhých 50 dolarů. Ačkoliv malířku na něm uvedenou neznal, intuice mu radila, aby obraz koupil. Dobře udělal. Po průzkumech a diskuzích s dalšími odborníky se dozvěděl, že umělecké dílo vyobrazující vyřezávaného medvěda grizzlyho na pamětním totemu má hodnotu až 200 000 dolarů (zhruba 4,6 milionu korun).
Umělkyně obraz namalovala v roce 1912 a pak ho nejspíš darovala rodině
Lepší než výhra v Eurojackpotu může být nález cenného uměleckého díla, který vám může přinést stejné miliony. Obraz namalovala kanadská malířka Emily Carr v roce 1912. Je jedním z těch, kterými se snažila vystihnout a zachytit umělecké dědictví prvních národů Britské Kolumbie. Odborníci odhadují, že jej malířka nejspíš darovala své rodině. Zapomenutý na půdě jednoho z domů zůstal až doteď. Ačkoliv je obraz staršího data, je v perfektním stavu. Před aukcí potřeboval jen maličko oprášit, to znamená oživit a osvěžit jeho barvy. To ale pro restaurátory není žádný problém. A tak může obraz z půdy jít do světa. Předpokládá se, že i po prodeji bude alespoň nějakou dobu viset v místním muzeu, tedy v zemi, kde byl stvořen a později znovu objeven.