Až patnáct sběratelských perliček, respektive vajec se podařilo na jednom místě shromáždit londýnskému muzeu. Viktoriiono a Albertovo muzeum v sobotu 20. listopadu zahajuje výstavu velmi cenných Fabergého císařských vajec, které si zapůjčilo od soukromých sběratelů z celého světa.
Velikonoční výzdoba za miliony
Nikam spěchat nemusíte. Cenná sbírka Fabergého císařských vajec v Londýně potrvá do 8. května. Ani výhru ve Šťastných 10 či jinou trefu v loterii tentokrát nepotřebujete. Nic se dražit nebude a vejce jsou tak opravdu jen na koukání. Vstupné stojí v přepočtu 540 Kč na osobu. Co je k vidění? Až patnáct cenných kousků na jednom místě. Pořadatelé výstavy se pyšní tím, že už dlouho se nepodařilo shromáždit tak velký počet těchto klenotů na jednom místě. A to jich původně slavný klenotník Carl Fabergé vyrobil přes 70 kusů. Dnes se ví asi o 43 kusech. Že by vám výherní výsledky Šťastných 10 mohly zajistit podobně vkusnou velikonoční výzdobu? Možná! Vezměte při tom na vědomí, že se Fabergého vejce často napodobují. Na originály mít nejspíš nebudete vzhledem k tomu, že vůbec nejdražší Fabergého vejce s názvem Třetí císařské vejce stojí 33 milionů dolarů. Není divu, je vyrobeno z 18karátového zlata a diamantů a uvnitř skrývá švýcarské hodinky ze 14karátového zlata.
Výhra ve Šťastných 10 by vám nekoupila ani Rothschildovo vejce s diamantovým kohoutem, které je jen o něco levnější, stojí 25 milionů dolarů. A za hubičku nebude ani vejce od Fabergého s názvem Moscow Kremlin Egg, které je v Anglii k vidění úplně poprvé.
Kdo byl Carl Fabergé?
Carl Fabergé byl slavný ruský zlatník, který proslul právě výrobou klenotů ve tvaru vajec s překvapením uvnitř. Ta si oblíbila především ruská carská rodina, která si vůbec první zlatníkovo vejce objednala v roce 1885 pro carevnu Marii Fjodorovnu. Protože byli její členové klenotem natolik uchváceni, stala se z toho tradice. Odhaduje se, že pro carskou rodinu Fabergé vyrobil přes 50 těchto klenotů.