Miliardář Karel Komárek, majitel skupiny KKCG, kam patří také loterijní skupina Sazka Group, nyní usilovně pracuje na tom, aby mohl renovovat britskou Národní loterii. Tu v současné době provozuje společnost Camelot Group, ale licence jí vyprší už v roce 2023. Národní loterie byla založena v roce 1994, je tedy o dost mladší, než česká Sportka.
Jedna z největších loterií na světě
Zatímco u nás většina hráčů sází na výherní výsledky Sportky, v Británii je klasikou Národní loterie, která bezesporu patří mezi největší loterijní společnosti na světě. Od dob svého fungování do roku 2019 Národní loterie odevzdala více než 1,2 bilionu korun ze zisku na podporu kultury, sportu a sociálně vyloučených lidí. Národní loterie je mezi Brity oblíbená mimo jiné i díky tomu, že se výhry vyplácejí jednorázově a jsou osvobozené od daně. Ze všech peněz, které sázkaři do hry vloží s vidinou výhry, jde 53 % do výherního fondu, 25 % na charitu a jiné dobročinné účely, 12 % jde do vládní kasy jako loterijní daň, 4 % z vybraných peněz získají maloobchody coby provizi a „pouhých” 6 % jde provozovateli loterie (provozní náklady a zisk).
Ve hře o Národní loterii jsou i další hráči
Současný provozovatel Národní loterie – Camelot Group stál u jejího zrodu v roce 1994. Licenci na provozování získala společnost hned 2x po sobě, podruhé v letech 2001 – 2007. Kdo bude britskou Národní loterii provozovat po dobu dalších deseti let, to rozhodne Komise pro hazardní hry už letos v září. O licenci mimo Karla Komárka (společnost Allwyn) usiluje i Richard Desmond nebo italská sázková společnost Sisal. V případě výhry chce Komárek britskou Národní loterii osvěžit novými nápady. Chce do ní promítnout hráčskou atmosféru české Sportky a jiných loterií od Sazky.
Ani po výhře ve Sportce se, co se výše majetku týče, miliardáři Komárkovi nevyrovnáte. Je to jeden z nejbohatších Čechů a jeho majetek se odhaduje na 71 miliard korun. Kromě herního průmyslu mu bohatství přináší také ropa, zemní plyn a informační technologie.