Když se nedaří a výhra ve Sportce stále nepřichází, není to ani zdaleka tak velká smůla, jako když v muzeu nedopatřením rozbijete až tři předměty v celkové hodnotě 1,9 miliardy korun (po přepočtu). Vyšetřování, které se na základě anonymního tipu v tchajwanském muzeu rozběhlo, poukázalo na to, že byli tamní zaměstnanci nejen velmi neopatrní, nýbrž chtěli svou nešikovnost také ututlat. To se jim ale nepodařilo. Navíc předměty nebyly ani pojištěné.
Ne jeden, ale hned tři vzácné předměty se rozbily v muzeu čínského umění
Výherní výsledky Sportky zalepí kdejakou vaši nešikovnost. Už vám přestanou vadit rozbité talíře a hrníčky, protože si díky výhře jednoduše pořídíte sady nové. Co se ale nahradit nedá, je staré čínské umění, které v tchajwanském muzeu čelí nešikovnosti tamních zaměstnanců. Vyšetřování, které se rozběhlo na popud anonymního tipu, ukázalo, že v muzeu se za poslední rok a půl podařilo rozbít až tři vzácné předměty v celkové hodnotě 1,9 miliardy korun. To není něco, co se dá zamést pod koberec. Přesto se o to muzeum pokusilo. Nejspíš proto, protože předměty, ačkoliv byly velmi cenné, nebyly pojištěné. Konkrétně jde o nádobí z 15. a 17. století, které se zaměstnancům muzea podařilo rozbít ve třech samostatných incidentech v průběhu posledního roku a půl. Vyšetřen byl ale pouze jeden případ. O dalších dvou případech muzeum mlží a dokonce ani kamerové záznamy viníka neprozrazují.
Muzeum se kaje a slibuje, že od teď bude opatrnější
Ne všechno však výhra ve Sportce dokáže zaplatit. Zejména pak u předmětů, ke kterým se vážou vaše vzpomínky nebo dlouhá historie, je to problém. I proto muzeum z incidentu nejspíš nevyvázne jen s omluvou. Vyšetřovatelé vedení muzea obvinili z manipulace s důkazy. Proti tomu se však dotčení lidé brání a dodávají, že o rozbití věcí veřejnost neinformovali jednoduše proto, že se jedná pouze o „obecné starožitnosti”, což je nejnižší stupeň pro označení kulturního dědictví. Muzeum zároveň přislíbilo, že odteď už se nic podobného nestane.