«

»

Účtenkovku hraje méně lidí, než se plánovalo, Slovensko na tom bylo lépe

Foto: 777cz.eu

Z 300 miliónů vydaných účtenek byly přihlášeny pouhé 3 %

Ve středu 15. listopadu proběhlo první losování Účtenkovky, která startovala 1. října. Losování přihlášených listopadových účtenek proběhne zase za měsíc 15. prosince.

I když se rozdá přes 21 tisíc cen a výhry jsou velmi lákavé – milion korun, osobní automobil, 300 tisíc, 200 tisíc, 100 tisíc a mnoho nižších finančních částek, tak se do soutěže zaregistrovalo zhruba jen 480 tisíc lidí. Za měsíc říjen bylo vydáno přes 300 milionů paragonů, ale do soutěže byly přihlášeny pouhé 3 % z nich. V průměru tedy každý soutěžící přihlásil 24 paragonů, což je mnohem méně, než například na Slovensku, když tam podobná soutěž v roce 2013 začínala.

Ačkoliv u nás probíhá slosování každý měsíc, na Slovensku se losuje častěji, a to každé 2 týdny. Při prvním losování, které proběhlo v září před 4 lety, bylo přihlášeno přes 7 miliónů účtenek, v následujících dvou týdnech bylo přihlášeno dalších přes 5,5 miliónů účtenek. Za jeden měsíc bylo na Slovensku tedy v soutěži přes 12,5 miliónů účtenek, což je zhruba 2,3 účtenky na soutěžícího. To je 2 krát více, než u nás, bereme li v potaz, že Slovensko má o polovinu méně obyvatel než Česká republika. V dalších měsících ale zájem o soutěž klesal a klesal, tudíž slovenská Účtenkovka žádný extra kladný účinek na výběr daní nepřinesla.

Dosavadní ministr financí Ivan Pilný ale nízký počet přihlášených účtenek v Účtenkovce nevidí vůbec špatně. I toto malé množství přihlášených paragonů dokazuje, že prodávající opravdu účtenky vydávají a kupující si je berou. K úspěšnému EET se ministerstvo může dostat dvěma způsoby. Jedním z nich je pozitivní motivace, která právě vyhrála. Další možností je zákonem povinné odebírání vystavených paragonů, řada kontrol a kontrolorů, což by ale vyšlo mnohem dráž.

3.2/5 - (5 votes)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru