«

»

Ačkoliv mají nejasný původ, prodaly se 160 let staré džíny za 2,6 milionu korun

Foto. pixabay

Na tom, zda to jsou „levisky”, nebo ne, nejspíš nesešlo zájemci, který si na aukci v americkém městě Reno neváhal koupit 160 let staré džíny. Ty se našly ve vraku lodi, která se potopila v roce 1857 a dosud leží 2200 metrů pod hladinou. Potápěčům se však z útrob vraku podařilo vytáhnout doslova milionový poklad. Kdo by čekal truhlu plnou zlata, je na omylu. Staré džíny ve sběratelském světě vzbudily nejen zájem, ale i horlivé diskuze ohledně jejich pravosti. Koupili byste si je, kdyby se vám v Eurojackpotu poštěstilo?

Původ mají nejasný, ale stáří určilo jejich cenu

Sběratelé dobře vědí, že co je staré, to má cenu. Přesvědčili se o tom i nedávné aukci v americkém Renu, kde se dražily vůbec nejstarší dochované džíny na světě. Historici odhadují jejich stáří na 160 let. Při tomto datování jim pomohl fakt, že byly nalezeny ve vraku lodi, která se potopila 12. září 1857 u Jižní Karolíny. Ten, kdo je tehdy nosil, by se nejspíš hodně divil, že je někdo teď za ně ochotný dát přes 2,6 milionu, tedy částku, kterou vám mohou přinést výherní výsledky Eurojackpotu. Kupec do koupě šel i přesto, že se historici přou ohledně jejich původu. Zatímco jedna strana říká, že jde o předchůdce známých „levisek”, druhý tábor toto odmítá s tím, že ony levisky se začaly vyrábět až 16 let poté, co loď kvůli hurikánu ztroskotala. To ale nic nemění na faktu, že za ně zájemce už zaplatil v přepočtu 2,6 milionu korun a hýčká si je ve své sbírce.

Jsou, nebo nejsou to slavné levisky?

Historici, kteří odmítají fakt, že by džíny nalezené ve vraku lodi mohly patřit známé firmě vyrábějící džíny Levi Strauss & Co, uvádějí, že firma začala s výrobou až 16 let po ztroskotání této lodi. Navíc na kalhotách chybějí typické znaky pro levisky. Třeba nýty Panekové, která si firma nechala patentovat. Také látka džín je mnohem tenčí než ta, kterou k výrobě džín používala Straussova firma. Vadilo by vám po výhře v Eurojackpotu investovat do něčeho, co nemá jasný původ?

Možná, kdyby byl původ džín o trochu jasnější, vyšplhala by se výsledná cena o dost výše. Přesto se najdou ti, kteří tyto džíny považují za Straussovu prvotinu. Historici se při tomto tvrzení opírají o skutečnost, že dříve byl Levi Strauss spíše obchodníkem a přeprodával nakoupené zboží. Až později se rozhodl jít do vlastní výroby džín. Džíny tedy mohly pocházet z firmy Levi Strauss, ač jim chybí věrohodné znaky.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym. Do zprávy nepište email ani nevkládejte jiný odkaz, v opačném případě se váš text zobrazí opožděně až po přečtení a schválení z naší strany.

Přepnout na mobilní verzi
Rolovat nahoru