Co přesného zjistil výzkum STEM?
Smyslem účtenkové loterie bylo od samého začátku docílit, aby si zákazníci po uskutečnění nákupu zboží či služeb od obchodníků přebírali účtenky. Jako motivace pro takové lidi pak slouží losování obdržených a zaregistrovaných účtenek, které se koná 1x měsíčně a je v něm možné vyhrát přes 21 000 cen od sta korun po 1 milion.
Nejde však jen o výhry pro hráče, kteří se touto formou do Účtenkovky zapojí. Vydávání paragonů má zamezit daňovým únikům, protože každá přijatá platba je díky vydané účtence zaevidována. Jak se tento cíl daří plnit co do množství vybraných peněz na daních, je jedna věc. My se nyní ale podíváme na výzkum STEM, který řeší, zda lidé účtenky skutečně více požadují.
Průzkum STEM, který se konal v říjnu 2018, tedy přesně rok od spuštění Účtenkovky, dokazuje, že tomu tak je. Ne ale až tak hodně, jak by si někdo mohl myslet. Počet zákazníků, kteří požadují po nákupu paragon, stoupl z 53 % (před loterií) na 59 % (po roce fungování loterie). Podíl lidí, kteří přebírají účtenku pokaždé, pak stoupl z 18 na 22 procent. A zhruba dvě třetiny dotázaných občanů si myslí, že Účtenkovka je z pohledu častějšího vyžadování účtenek užitečná.